Fark yaratan babalar eğitim programının (FAYAB) babaların çocuklarıyla ilişkilerine, tutumlarına ve baba katılımına etkisi
The effect of the program for distinctive fathers education (PDFE) on the relations, attitudes and father involvement of fathers with their children
  1. Tez No: 485944
  2. Yazar: CANSU TUTKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TEZEL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu araştırmanın amacı Fark Yaratan Babalar (FAYAB) Eğitim Programı'nın babaların çocuklarıyla ilişkilerine, tutumlarına ve baba katılımına etkisini incelemektir. Araştırmanın modeli, ön test - son test- kalıcılık testi kontrol gruplu deneysel desen ile nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin aynı çalışmada kullanıldığı karma yöntemdir. Araştırmanın çalışma grubunu 2016-2017 eğitim öğretim yılının bahar döneminde Ankara ili Yenimahalle ilçesinde Sağlık Bakanlığına bağlı bir kamu kurumunun kreş ve gündüz bakımevine devam eden 48-72 ay arası deney grubunda 18 ve kontrol grubunda 20 olmak üzere toplam 38 çocuğun babaları oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak, İhtiyaç Belirleme Formu, Çocuk Ebeveyn İlişki Ölçeği, BADEP Tutum Envanteri ve Baba Katılım Ölçeği, nitel veriler için Anne ve Baba Görüşme Formları kullanılmıştır. Deney grubunda yer alan babalara 13 oturumluk FAYAB Eğitim Programı uygulanmış, kontrol grubundaki babalara ise herhangi bir eğitim uygulanmamıştır. Araştırma sonucunda Fark Yaratan Babalar Eğitim Programı'nın babaların çocuklarıyla ilişkilerine, tutumlarına ve baba katılımına etkisi olduğu ayrıca, eğitime katılan babalar ve eşlerinin görüşleri doğrultusunda babaların çocuklarıyla ilişkileri, çocuklarına karşı tutumları ve çocuklarıyla etkili zaman geçirerek onların hayatlarına katılımlarında olumlu yönde değişimler yaşandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to investigate the effect of the Program for Distinctive Fathers Education (PDFE) on the relations, attitudes and father involvement of fathers with their children. In the study, pre-test – post-test permanence test was applied in combination with control grouped experimental design and qualitative – quantitative research methods together. The working group of the study was comprised of the fathers of 38 children, 18 in test group and 20 in control group, at the months of 48-72 and attending to a preschool education institutions in the city of Ankara in the spring term of 2016-2017 educational year. As the data collection tool, Child Parent Relation Scale, BADEP Attitude Inventory and Father Involvement Scale, and for the qualitative data, Parent Interview Forms were used. The fathers in the test group was applied PDFE Education Program with 13 sessions and those in the control group was given no education. At the end of the research, it was found that the Program for Distinctive Fathers Education had an effect on the relations, attitudes and the father involvement of the fathers of children, and that there became some positive changes in the relations of the fathers with their children, in their attitudes towards their children and in their involvement in the lives of their children by spending fruitful time in line with the views of the fathers participating in the education and with their wives.