Hadikat'üs Süeda adlı eserin minyatürlerinin renk ve biçim özellikleri
Color and shape characteristics of the Hadikatu's Sueda mi̇ni̇ature 16. century
  1. Tez No: 485942
  2. Yazar: DERYA ALTINOK
  3. Danışmanlar: PROF. AYSEN SOYSALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesinde bulunan“Hadikat'üs Süeda”adlı eserin içinde yer alan yedi adet minyatür incelenmiştir. Araştırma kapsamında eserlerin renk, bezeme ve teknik özellikleri ele alınmıştır. Yapılan bu çözümleme sonucunda“Hadikat'üs Süeda”minyatürlerini literatüre kazandırmak amaçlanmıştır. İncelenen eserlere ait fotoğraflar ve eser envanter kaydı Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesinden alınmıştır. Bu eserdeki minyatürler süsleme, renk ve kompozisyon özellikleri bilgi formlarına işlenerek katalog oluşturulmuştur. Eserdeki minyatürlerde Hz. Hz. Adem ile Havva, Hz. İbrahim Peygamber, Hz. Yusuf Peygamber, Zeyd Bin Haris ve Cafer-i Tayyar, Müslim Bin Akil, Müslim Bin Akil'in küçük çocukları, Hz. Ali konuları tasvir edilmiştir. Eserlerin kullanılan renkler, süsleme unsurları ve teknik özelliklerle XVl. yüzyıl minyatür sanatını yansıttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study in Süleymaniye Yazma Eserler Library is called Hadıkatu's Sueda which is investigated twenty eight miniatures. Color, figure, technical features are considered in the scope of this research. Traditional Turkish Arts originals examples which is given in formation about miniature art features and which is done analysis in the conclusion, aimed for study to gain literature. Photos, which are investigated arts taken from library, describing decorating features of arts, color and composition features within formation form. As a result of this study, it is obtain that color, decorating element and technical features of the arts which are used in 16th century.