Üstün zekâlı ve yetenekli bireylerin eğitimi politikalarına yönelik nitel bir çalışma
A qualitative study about education policies for gifted and talented individuals
  1. Tez No: 485953
  2. Yazar: NECATİ BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ATAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 358
Özet
Bir ülkede belirlenecek eğitim politikaları, strateji dokümanları doğrultusunda bir bütün olarak gerçekleştirilir. Üstün zekâlı ve yetenekli bireylerin eğitimi de genel eğitim sistemi içerisinde bir bütün olarak eğitim felsefesi bağlamında özel eğitim alanı içerisinde değerlendirilmelidir. Özel eğitim politikaları genel eğitim politikalarından etkilenmekte ve aynı zamanda onları da etkilemektedir. Üstün zekâlı ve yetenekli bireylerin eğitimi incelendiğinde, bu konuda mevcut çalışmalar olmasına rağmen, yapılan çalışmaların sürdürülebilirliği ve yaygınlaştırılabilirliğine ilişkin problemlerin olduğu görülmektedir. 1960'lı yıllarda dünyadaki gelişmeler ışığında Türkiye'de de fen liseleri açılmaya başlamıştır. Bugün Türkiye'de 500'e yakın fen lisesi eğitim vermektedir. 2003'ten itibaren sayıları 100'ü bulan sosyal bilimler lisesi açılmıştır. 1995'ten itibaren ise sayıları bugün 100'ü bulan BİLSEM'ler faaliyet göstermektedir. Ülkemizde güzel sanatlar ve spor liseleri de bulunmaktadır. Araştırmanın genel amacı; üstün zekâlı ve yetenekli bireylerin eğitiminde paydaşların görüşlerini ortaya koyarak politikaların ve stratejik planların nasıl hazırlandığını belirlemek, bilgi birikimini sağlamak ve öneriler sunmaktır. Bu amaçla derinlemesine çalışma yapabilmek için çalışma grubunda milletvekilleri, talim ve terbiye kurulu başkanları, üstün zekâlı ve yetenekli bireylerin eğitimi konusunda akademik çalışmalar yürüten öğretim üyeleri ve lisansüstü eğitim yapan araştırmacılar; bilim ve sanat merkezi öğretmenleri, üstün zekâlı ve yetenekli bireylerin eğitimi konusunda hizmet sunan özel sektör çalışanları ve üstün zekâ ve yetenek tanısı almış bireye sahip anne-babalar yer almıştır. Bu çalışma nitel bir araştırma olup görüşme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada, uzman görüşleri alınarak hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış; 48 katılımcı ile görüşmeler yapılmış ve elde edilen görüşler“içerik analizi”yöntemi ile analiz edilmiştir. Diğer taraftan Cumhuriyet tarihinden günümüze kadar üstün zekâlı ve yetenekli bireylerin eğitimi alanında yayımlanan dokümanlar gözden geçirilmiştir. Araştırma bulgularına bakıldığında, özel gereksinimli bireylerin eğitimi alanının zorluğunun üstün zekâlı ve yetenekli bireylerin eğitimi alanına da yansıdığı görülmektedir. Elde edilen bulguların çeşitliliği tema, kategori ve frekans oluşturmada güçlükler meydana getirmiştir. Öncelikle bütün çalışma grubunun dile getirdiği ortak konulardan bazıları; öğretmen niteliği ve eğitimi, ölçme ve değerlendirme sorunu, eğitim sisteminde var olan merkezi sınavlar, kültüre özgülük ve alana özgü tanılama yapılmasıdır. Bunlara ek olarak; eğitimde fırsat eşitliği, program geliştirme ve program uygulamalarının esnek olması, üniversite ve diğer kurumlarla iş birliği, bütçe ayrılması, izleme çalışmalarının yapılması, etiketleme, alternatif eğitim kurumları ve destek eğitim kurumları üzerinde en fazla görüş bildirilen konular arasındadır.
Özet (Çeviri)
The educational policies to be determined in a country are carried out as a whole in the direction of strategy documents. The education of gifted and talented individuals should be assessed within the general education system as a whole within the context of educational philosophy as a special education field. Special education policies are influenced by general education policies and affect at the same time. Given the education of gifted and talented individuals; it is a fact that there are problems with the sustainability and the widespreadness of the studies carried out despite the existing studies in this respect. In the 1960s, high schools emphasizing sciences (Fen Liseleri) started to open in our country in the light of the developments in the world, and today there are about 500 of them. Starting from 2003, the high schools emphasizing social sciences (Sosyal Bilimler Liseleri), which numbered 100, started to open. Starting from 1995, the BİLSEMs, which numbered 100 today, started to open. Likewise, there are high schools emphasizing fine arts and sports in our country. The general purpose of the research; identifying stakeholders' opinions in the education of gifted and talented individuals and determining how politics and strategic plans are prepared, providing knowledge and offering suggestions. To carry out in-depth study for this purpose, the study group consists of representatives of the deputies, heads of the Board of Education and Training, academics and scholars engaged in academic studies on gifted and talented individuals, researchers in science and arts centers, specialists in education of gifted and talented individuals, sector employees and parents with superior intelligent and talented child. This study is a qualitative research and interview method is used. Semi-structured interview form prepared by expert opinions was used, interviews were made with 48 participants and interviews were analyzed by“content analysis”method. Moreover, the literature of education of the gifted and talented individuals since the foundation of the Turkish Republic is deeply reviewed. According to the research findings, it is seen that the difficulty of the education of individuals with special needs affects the education of gifted and talented individuals. The diversity of the findings has created difficulties in creating themes, categories and frequencies. First, some of the issues expressed by the whole working group are the teacher quality and education, the problem of measurement and evaluation, the central exams in the education system, cultural specificity and area specific diagnosis. In addition, equal opportunities, flexibility in program development and program implementation, business alliance with universities and other institutions, budget allocation, monitoring activities, labeling, alternative education institutions and supportive educational institutions are among the most widely reported topics.