7. sınıf fen bilimleri ders kitabının öğretim programındaki kazanımlara ulaşmada yeterlik düzeyinin öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of 7th grade science textbook's level of competence in science curriculum attainments according to science teachers' views
- Tez No: 485952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, 7. sınıf fen bilimleri ders kitabının kazanımlara ulaşmada yeterliliği tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla fen bilimleri öğretim programlarındaki ünite kazanımları ile ilgili olan fen, teknoloji, toplum ve çevre ile tutum ve değerler kazanımlarından yola çıkarak hazırlanan anket soruları ile çalışma yürütülmüştür. Anket, internet ortamına aktarılarak ve birebir görüşme yoluyla fen bilimleri öğretmenlerine ulaştırılmıştır. 219 fen bilimleri öğretmeninin, fen bilimleri ders kitabının kazanımları temsil etme düzeyiyle ilgili görüşleri belirlenmiştir. Veri toplama süreci tamamlandıktan sonra veriler, SPSS 22'ye aktarılmış, frekans, yüzde ve ortalama değerleri hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda, fen bilimleri öğretmenlerinin görüşlerine göre model kullanımı, bilim ve teknoloji etkileşimi, doğal olaylarla ilgili ortaya atılan fikirler ve bu fikirlerin zaman içindeki değişimi, bilimsel süreç becerilerinin kullanımı, bireyin ve toplumun çevreye etkisi, geçmişten günümüze geliştirilen teknolojilerin insan hayatına etkisi, teknolojinin hem iyi hem de kötü yönleri ile ilgili kazanımlarda ders kitabının yeterli olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca ders kitabının öğrencilerin bilime ve teknolojiye güven duyma ve çevrelerindeki olayları takip etmelerini sağlama gibi duyuşsal kazanımlarda yeterli olduğu saptanmıştır. Fen bilimleri öğretmenlerinin görüşlerine göre 7. sınıf fen bilimleri ders kitabının, meslekler, teknolojik ürünlerin kullanımı, fen ve teknolojinin çevreye olumlu ve olumsuz etkisi, çevre problemlerinin çözümü, geri dönüşüm, bilim insanlarının özellikleri ve teknolojik tasarım ile ilgili kazanımlarda eksikliklerinin bulunduğu tespit edilmiş ve bu konularda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to determine 7th grade science textbook's level of competence in science curriculum attainments. For this purpose the research is carried out using a questionnaire based on science, technology, society and environment attainments, and attitude and values attainments related with science curriculum achievements. Questionnaire was conducted on science teachers with interviewing face to face or online via internet questionnaire. By means of questionnaire views of 219 science teachers on representation of attainments on science textbook were determined. Collected data were transferred to statistical program SPSS 22 and processed, and then frequency, percentage and mean values were calculated. At the end of research, according to science teachers' views textbook is satisfactory on attainments about usage of modals, interaction of science and technology, suggested ideas about natural events, and changing of these ideas in time, usage of science process skills, effect of individual and society on environment, both good and bad sides of technology. In addition textbook is sufficient about affective domain outcomes i.e. enable students trust science and technology and follow events in the surrounding. According to science teachers' views few attainments were found to be less adequate in the textbook like professions, usage of technological products, positive and negative effects of technology on environment, recycling, properties of scientists and technological design. Lastly, some proposals on the subjects were suggested.