MEB okul öncesi eğitim programına uyarlanmış piramit metodunun 5 yaş çocuklarının dil ve erken okuryazarlık becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of mone preschool education program-adapted pyramid method's effect on 5 year old children's language and early literacy skills
  1. Tez No: 485957
  2. Yazar: KEZİBAN BÜŞRA KAYNAK EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP FULYA TEMEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırmanın amacı MEB Okul Öncesi Eğitim Programına uyarlanmış Piramit Metodu'nun 5 yaş çocuklarının dil ve erken okuryazarlık becerilerine etkisini incelemektir. Bu amaç dahilinde araştırmanın çalışma grubuna Ankara ili Yenimahalle ilçesine bağlı bir özel eğitim kurumunda eğitimlerine devam etmekte olan deney grubundan 14, plasebo grubundan 16 ve kontrol grubundan 14 olmak üzere 44 çocuk dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri“Türkçe İfade Edici ve Alıcı Dil Testi”,“Erken Okuryazarlık Becerilerini Değerlendirme Aracı”ve“Türkçe Erken Dil ve Gelişim Testi”kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS paket programı aracılığı ile Wilcoxon İşaretleri Sıralar Testi ve Kruskal Wallis H-Testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda MEB Okul Öncesi Eğitim Programına Uyarlanmış Piramit Metodu'nun 5 yaş çocuklarının alıcı dil, ifade edici dil, fonolojik farkındalık, yazı farkındalık, öyküyü anlama, görselleri eşleştirme ve yazı öncesi becerileri üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of Pyramid method adapted to Turkish Pre-School Education Program on language and early literacy skills of 5-year old children. For this purpose, 44 children attending a private preschool in Yenimahalle, Ankara participated in experimental, placebo and control groups of this study. Of these 44 children; 14 were in the experimental group, 16 were in the placebo group and remaining 14 children were in the control group. Data have been collected via three different instruments namely“Turkish Expressive and Receptive Language Test”,“ Early Literacy Skills Assessment Tool”, and Turkish version of“Test of Early Language and Development”. Data have been analyzed using Wilcoxon Signed Rank and Kruskal Wallis-H Tests As a result of the study, it is found that Pyramid method adapted to Turkish Pre-School Education Program has positive effects on 5-year-old children's language skills and phonological awareness, print awareness, story comprehension, visual matching and pre-writing skills.