Av sporcularının giysilerinden kaynaklanan sorunları ve beklentileri
The problems and expectations caused that are hunting sportmen's clothes
- Tez No: 485971
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Spor, Clothing Industry, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnsanlık tarihinin başlangıcından bu güne avcılık süregelmektedir. İlk kıyafetler avlanılan hayvanların postlarından yapılmış ve zamanla gelişmiştir. Bu anlamda avcılık insanoğlunu toplum olma çizgisine taşıyan en önemli faktörlerden biridir. Görülüyor ki avcılık ve giyim en eski çağlardan beri yaşamımızın içerisindedir. Günümüzde ise avcılık artık ekonomik kaygılar ve ihtiyaçlar yerine bir spor olarak değerlendirilmektedir. Her spor dalında olduğu gibi av sporunun da kendisine uygun bir kıyafeti olmalıdır. Günümüzde avcılık sporlarında ve doğa sporlarında üretilen kıyafetler mevcut olsa da bu kıyafetler üzerine bilimsel bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmada da avcıların ihtiyaçları ve beklentileri araştırılarak buna en uygun av kıyafetlerinin nasıl olması gerektiğine öneriler getirilmiştir. Av sporlarında kullanılan giysilerin tasarım özeliklerinin, vücuda uyumlu olup olmadığının, daha konforlu ve sağlıklı giyinme ihtiyacının önemin belirlemesi araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Bu amaçla tasarım ve ergonomi ile ilgili bilgilere ulaşılmış ve kullanıcıların av giysilerinin özellikleri ve sorunlarıyla ilgili görüşlerini belirlemeye yönelik soruların yer aldığı anket formu hazırlanmıştır. Anket formu Türkiye'de av kıyafetlerini satarak faaliyet gösteren işletmeler, kulüp ve dernek üyeleri ve birebir kullanan kişiler ile yürütülmüştür. Bu çalışma kara avcılarının kıyafetlerini oluşturan temel unsurlar, avcıların avladığı ve avlamayı tercih ettiği av ve yaban hayvanları ve buna uygun giysi tipleri gibi konularını kapsamaktadır. Türkiye coğrafik konumu itibariyle birçok av hayvanının göç yolları üzerinde bulunmakla birlikte, değişik bölgelerde farklı iklim yapıların görülmesi nedeniyle av hayvanlarının çeşitliğinin ve sayısının fazla olduğu bir ülkedir. Bu çalışmada yüzölçümünün % 60'ı ormanlık alanlardan oluşan ve yüz ölçümüne oranla en fazla ormanlık alana sahip olan ve birçok av hayvanını içinde barındıran Batı Karadeniz bölgesinde bulunan Bolu ili pilot bölge seçilmiştir. Bolu ilindeki avcılar ile anket yapılmıştır. Bu kapsamda 162 avcı ile görüşülerek anket yolu ile veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 16 istatistik paket programı kullanılarak araştırmanın bulgularına ulaşılmış, araştırma sonuçları istatistiksel değerler halinde sunulmuş ve yorumlanmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda avcıların av sporlarında kullandığı giysilerin, tasarım ve ergonomi özelliklerinin değişmesi ile kişilerin daha rahat hareket edebilmesi adına ileride yapılacak bilimsel araştırmalara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Hunting is continue from the beginning of human history to this day. The first clothes were made of hides of hunted animals and developed over time. In this mean, hunting is one of the most important factors that bring human beings to the line of society. It seems that hunting and clothing have been in our lives since the earliest times. Today, hunting is regarded as a sport instead of economic concerns and needs now. As in every sport, hunting should be a suitable cloth for itself too. Although there are clothes produced in hunting sports and nature sports today, there is no scientific study on these clothes. In this study, the needs and expectations of hunters were investigated and a suggestion was made on how to find the most suitable hunting clothes. The aim of the research is to determine the design features of the clothes used in hunting sports, to be fit with the body and to determine the need for a more comfortable and healthy dressing. For this purpose, information on design and ergonomics has been reached, and a questionnaire has been prepared to include questions for users to determine their opinions on the characteristics and problems of hunting clothes. The questionnaire was apply on Turkey by employers, clubs and association members who acted in selling hunting clothes and individuals who used an individual. This study includes the main elements of the clothing of land hunters, such as hunting and choice hunting wild animals by hunters and suitable clothing types. Turkey is located on the migration routes of many hunting animals due to its geographical location and is a country where the number and diversity of hunting animals are high due to the presence of different climate structures in different regions. In this study, Bolu city where in hte Black Sea was selected as the pilot region because of 60% of the surface area which is composed of forest areas and has the highest forest area compared to the face area and contains many hunting animals. They were sampled with hunters in Bolu province. In this context, 162 hunters were interviewed and data were gathered through questionnaires. The results obtained by using the SPSS 16 statistical package program were obtained and the results of the research were presented as statistical values. As a result of the obtained results, suggestions for scientific researches to be made in the future have been presented in order that changing the clothing and design and ergonomics characteristics of the hunters used in hunting sports for more easily actions.