Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde planlı yazma ve değerlendirme modelinin yazma becerisine etkisi
Effect of planned writing and evaluation model on writing skill in teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 485972
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN GÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu araştırmanın amacı, süreç temelli yazma yaklaşımlarından 4+1 Planlı Yazma ve Değerlendirme Modelinin B2 seviyesi ve üzerinde bulunan uluslararası öğrencilerin yazılı anlatım becerilerini geliştirmedeki etkisini ve öğretim sürecine ilişkin öğrenci görüşlerini belirlemektir. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte uygulandığı karma araştırma yöntemlerinden gömülü (içe yerleşik) araştırma yöntemi kullanılmıştır. Deney önce, sıra ve sonrasında nitel anket, odak grup görüşmeleri, gözlem, araştırmacı ve öğrenci günlüğü, yarı yapılandırılmış bireysel görüşme teknikleri aracılığıyla nitel veri toplanmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda ise 4+1 Planlı Yazma ve Değerlendirme Modelinin uluslararası öğrencilerin yazılı anlatım becerilerini geliştirmedeki etkisini tespit etmek için, ön test-son test kontrol gruplu deneysel desene başvurulmuştur. Araştırma bir karma yöntem araştırması olduğu için evren belirleme yoluna gidilmemiş; bunun yerine uygun ve ölçüt örnekleme yöntemleriyle çalışma grupları belirlenmiştir. Ankara'da bulunan iki farklı üniversiteye bağlı Türkçe Öğretim, Araştırma ve Uygulama Merkezlerinde öğrenim gören 35 uluslararası öğrenciyle deney öncesinde nitel anket ve odak grup görüşmeleriyle veri toplanmış ve uluslararası öğrencilerin en çok zorlandıkları dil becerilerinden birinin yazma becerisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. 8 hafta boyunca 36 öğrenciyle gerçekleştirilen deneysel sürecin sonucunda ise 4+1 Planlı Yazma ve Değerlendirme Modeline uygun öğretimin deney grubundaki öğrencilerin yazılı anlatım becerilerini anlamlı fark yaratacak düzeyde geliştirdiği görülmüştür. Deney sonrasında deney grubunda bulunan 18 öğrencinin sürece ilişkin görüşleri alınmış ve sürecin güçlü yönlerine ilişkin öğrenci görüşlerinin fazla olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar ışığında, yabancı dil olarak Türkçenin öğretimi sürecine, yazma öğretimine ve daha sonra yapılacak araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the impact of 4+1 Planned Writing and Evaluation Model, one of the process-based writing approaches, on developing B2 level and above international students' writing skills and opinions of students about the teaching process. The study employed a mixed-methods approach, which involves the grounded research method with both qualitative and quantitative methods. Qualitative data was gathered through qualitative survey, focus group interviews, observation, researcher and student journals and semi structured individual interviews at pre, while and post stages of the experiment. As for the quantitative dimension, the pre-test post-test control group design was used to identify the impact of 4+1 Planned Writing and Evaluation Model on the development of writing skills of the international students. As the mixed research methodology was used in this study, it was not preferred to determine a population. Instead, sample study groups were designated with convenient and criterion sampling. Before the experiment, qualitative survey and focus group interviews were conducted with 35 international students who were learning Turkish at Turkish Teaching, Research and Implementation Centers of two different universities in Ankara city. The data demonstrated that writing is one of the most difficult language skills for international students. The experimental process, which was executed for 8 weeks with 36 students revealed that writing training in accordance with 4+1 Planned Writing and Evaluation Model developed the writing skills of students at a statistically significant level. After the experiment, views of 18 experimental group students were acquired and the findings showed that their views about the strong aspects of the process were dominant. In the light of these results, recommendations for the future studies were made about the process of teaching Turkish as a foreign language as well as teaching writing skills.