Okuma alışkanlığının temel eğitimden ortaöğretime geçiş (TEOG) sınavına etkisi
The effect of the reading habit on the transition from primary to secondary education (TPSE) exam
  1. Tez No: 485976
  2. Yazar: TANER AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Okuma alışkanlığı, okuma becerisinin süreklilik kazanmış halidir. Eğitim sistemimizin öğrencilere kazandırmaya çalıştığı davranış biçimlerinden biri de okuma alışkanlığıdır. Ancak okuma alışkanlığının istenen düzeyde olduğunu söylemek mümkün gözükmemektedir. TEOG sınavının aileler üzerindeki etkisi düşünüldüğünde, TEOG sınavı ve okuma alışkanlıkları arasındaki ilişkinin belirlenmesi ailelerin okumaya karşı tutumunu olumlu yönde etkileyecektir. Araştırmanın amacı TEOG sınavı ile okuma alışkanlığı arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını ortaya koymaktır. Araştırma iki durumun birbiriyle olan ilişkisini ortaya koymayı amaçladığı için ilişkisel tarama modeli içinde değerlendirilebilir. Araştırmanın evrenini, Ankara'da bulunan ortaokullarda öğrenim gören 8.sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Üç farklı devlet okulunda öğrenim gören 111'i erkek 106'sı kız olmak üzere toplam 217 8.sınıf öğrencisi araştırmanın örneklemi olarak seçilmiştir. Öğrencilerin kitap okuma alışkanlığını ölçmek üzere 15 likert tipi sorudan oluşan ve üç alt boyuta (temel okuma becerileri, kitapla kurulan ilişki, kitaptan hareketle anlatıma yönelme) sahip olan Ortaokul Okuma Alışkanlığı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada öğrencilerin Türkiye genelinde merkezi bir sınav olarak gerçekleştirilen“Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG)”sınavının altı ayrı dersine (Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil) ait puanlar ile okuma alışkanlığı ölçeğinden elde ettikleri puanlar arasındaki ilişki incelenmiştir. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Her öğrencinin TEOG'un altı dersine ait puanları ile okuma alışkanlıkları ölçeğinin üç alt boyutu ve genel toplam puanı olmak üzere araştırmada toplam 10 puan türü ilişki analizine alınmıştır. Değişkenlerden elde edilen puanlar arası ilişki analizi yapılırken“Spearman Brown Sıra Farkları Korelasyon Katsayısı”istatistik formülünden yararlanılmıştır. Araştırmada 0,05 kritik değeri anlamlılık testleri için kritik değer olarak kabul edilmiş ve %5 hata payı ile çalışılmıştır. Elde edilen ilişki analizi sonuçları da bu kritik değere göre yorumlanmıştır. Araştırmada, öğrencilerin okuma alışkanlığının ortanın üzerinde olduğu; TEOG sınavı kapsamında bulunan altı dersin (Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, T. C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil) test puanlarıyla okuma alışkanlığı arasında olumlu yönde anlamlı ilişki olduğu; okuma alışkanlığı düzeyinin artmasıyla TEOG sınavı puanlarının da artacağı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reading habit is continuity of reading ability. Reading habits is one of the behaviour patterns that our education system is trying to make students again. However, it does not seem possible to say that reading habit is at satisfactory level. When considering the impact of the TPSE test on the families , determining the relationship between the TPSE exam and reading habit will positively affect the attitude of the parents towards reading. The purpose of the study is to verify whether there is a meaningful relationship between the TPSE test and the reading habit. The research can be evaluated within the relational screening model because of aiming to reveal the relationship between the two situations. The universe of the research is composed of 8th grade students who are studying in secondary schools in Ankara. 217 8th grade students, 111 of whom were male and 106 of whom were female,studying in these school were selected as the sample of the study. In order to measure students' reading habits, a Secondary School Reading Habit Scale consisting of 15 likert type questions and having three subscales (reflection of the skills to the books, relationship with the book,tending to expression with the reference of book) was used. In the survey,the relationship between the students' scores belonging to six separate courses (Turkish, Mathematics, Science, TC Revolution History and Ataturkism, Religion Culture and Ethics and Foreign Language) of the ' The Transition From Primary To Secondary Education '(TPSE) hold in Turkey as a central examination and scores obtained from the reading habit scale was examined. Including the scores of each student's TPSE six lessons and three subscales of the reading habits scale and the overall total score, total 10 point relationship was taken into the research. The“Spearman Brown Rank Differences Correlation Coefficient”method was used when performing a correlation analysis between the scores obtained from the variables. In the study, 0.05 critical value was considered as critical value for critical value test and it was worked with 5% error rate. The relevance analysis results obtained were interpreted according to this critical value. In summary, the research shows that the students' reading habits are above the middle; there was a significant positive meaningful correlation between reading habits and TPSE test scores of the six subjects (Turkish, Mathematics, Science, T. C. Revolution History and Atatürkism, Religion Culture and Moral Education, Foreign Language) and the level of reading habit increasing makes the results of TPSE test scores increasing .