Müzik öğretmeni adaylarının mobil cihazlardaki müzik uygulamalarını kullanım durumları
The music application usage cases of music teacher candidate on mobile devices
- Tez No: 485980
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, müzik öğretmeni adaylarının mobil cihazlardaki müzik uygulamalarını kullanım durumlarını belirlemek amacıyla yapılmış olup, tarama modeli kullanılmıştır. Müzik öğretmeni adaylarının öğrenim faaliyetlerini gerçekleştirirken mobil cihazlardan nasıl faydalandıkları, mobil cihaz kullanım tutumları ve mobil cihazlardaki müzik uygulamaları konusundaki yaklaşımları incelenerek, kullandıkları müzik uygulamalarını ne amaçla ve ne sıklıkla kullandıkları açıklanmıştır. Bu araştırmanın çalışmanın evrenini, 2016-2017 öğrenim döneminde Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda öğrenim gören öğretmen adayları oluşturmuştur. Öğretmen adaylarının görüşleri betimsel yöntem veri araçlarından biri olan anket yoluyla incelenmiştir. Anket ile toplanan veriler IBM SPSS Statistics 23 programına girilerek analiz edilmiştir. Araştırma verileri incelendiğinde öğrencilerin tamamının mobil bir cihaza sahip oldukları tespit edilmiştir. Katılımcıların neredeyse tamamının mobil cihazlarında müzik uygulaması kullandıkları görülmüştür. Katılımcıların mobil cihazlarını çoğunlukla; internete girmek, müzik dinlemek, mesajlaşmak, akort cihazı ve metronom olarak kullandıkları tespit edilmiştir. En çok kullanılan müzik uygulamalarının ise;“Ses kaydedici”,“Spotify music”ve“Shazam”olduğu görülmüştür. Araştırma verilerine göre öğrencilerin çoğunun müzik uygulaması yapmayı öğrenmek istedikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the music application usage cases of music teacher candidate on mobile devices and the survey model was used. How music teacher candidates benefited from mobile devices when they were carrying out their education activities, their attitudes of mobile devices usage and their approaches to music application on mobile devices have been examined. As the result of this situation, it has been explained for what purpose they use their music application and how often they use them. The content of this research has been formed by the candidates who are educated at Gazi University, Gazi Education Faculty, Department of Fine Arts Education, Department of Music Teaching in 2016-2017 education term. The view of teacher candidates has been examined through the survey which is one of the data tools of descriptive methods. The data, which were collected by the survey, have been entered into IBM SPSS Statistics 23 Program and analyzed. When the research data was examined, it has been seen that all of the students have a mobile device. It has also been seen that the almost all participants have used the music application on their mobile devices. The participants mostly have operated to their mobile devices to use the internet, to listen to music, to text each other and also they have used on their device as tuner and metronome. It has been appeared that the commonly used music applications are“ Audio Recorder”,“Spotify music”and“Shazam”. The survey data show that the most of the student want to learn how to perform the music application.