Okul öncesi dönem çocuklarına seslenen resimli öykü kitaplarının duygusal zeka yetilerine göre incelenmesi ve öğretmen görüşlerinin belirlenmesi
Examination of illustrated story books for preschool children according to emotional intelligence and determination of teacher opinions
  1. Tez No: 485983
  2. Yazar: ŞEYMANUR BATTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi eğitim kurumlarında yer alan resimli öykü kitaplarının duygusal zeka yetileri açısından incelenmesi ve öğretmenlerin bu konudaki görüşlerinin ve uygulamalarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma grubunu Erzincan ili Merkez ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bulunan anaokulları ve anasınıflarında görev yapmakta olan 101 okul öncesi öğretmeni ve bu öğretmenlerin sınıf içi etkinliklerinde kullandığı resimli öykü kitapları arasından, tercih edilme önceliklerine göre sıralanan ilk 100 kitap oluşturmaktadır. Çalışmada öğretmen görüşlerini ortaya koyabilmek için“Resimli Öykü Kitapları Kullanılarak Duygusal Zeka Yetilerinin Kazandırılmasına Yönelik Öğretmen Görüşlerini ve Uygulamalarını Belirleme Formu”ve resimli öykü kitaplarındaki duygusal zeka yetilerini belirlemek için“Resimli Öykü Kitaplarında Duygusal Zeka Yetilerini Belirlemeye Yönelik Kontrol Listesi”kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde içerik analizi ve betimsel analiz kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, resimli öykü kitaplarında duygusal zeka yetileri açısından ilk sırada duyguları tanıma ve algılamaya yönelik özellikler yer alırken, öğretmenlerin görüşlerine göre kitaplarda duyguları yönetmeye yönelik özelliklerin daha fazla yer aldığı, kitap çizimlerinde duyguların yüz ifadeleri ile verildiği, kitaplarda olumlu duygulara daha fazla yer verildiği ve öğretmen görüşlerine göre çocukların toplumsal hayatta daha rahat yaşayabilmesi için kitaplarda duygusal zeka yetilerinin bulunması gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an examination of illustrated story books for preschool education has been made in terms competences of emotional intelligence together with a presentation of the views of the teachers on this subject. The study group constituted 100 picturized story books in order of preference utilized in various curricular activities by 101 pre-school teachers working in kindergartens affiliated with National Education Directorate in the central district of Erzincan province. In order to reveal the views and opinions of the teachers in the study,“ Teacher's Opinion and Practices Form for Formulating Emotional Intelligence by Using Illustrated Story Books”and a“Checklist for Determining Emotional Intelligence Skills in Illustrated Story Books”were used to determine emotional intelligence competences based on picturized story books. Content analysis and descriptive analysis were used for analyzing the data. According to the findings, whereas characteristics related to recognizing and perceiving emotions were predominantly found in the picturized story books in terms of competences of emotional intelligence, based on the views of the teachers, the characteristics related to regulating and managing emotions were found more intensely in the books; in the book drawings related with facial expressions books were found to have provided positive emotions more intensely, and the teachers' opinions stated that story books should have emotional intelligence qualities so that children can live more easily in social life.