Tüketicilerin cilt bakım ürünlerini kullanım alışkanlıklarının belirlenmesi
The determination of consumers' habits for using skin care products
- Tez No: 485984
- Danışmanlar: DR. ÖMÜR UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Home Economics, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada, belirlenen hedef grubun cilt bakım ürünlerini kullanım alışkanlıkları saptanmaya çalışılmıştır. Ankara İlinde Yaşayan Kadın Tüketicilerin, cilt bakım ürünlerini kullanım alışkanlıklarının betimsel tarama yöntemi kullanılarak analiz edilmesi araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Çalışmaya, kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen ve Ankara'da yaşayan 14 farklı meslek grubundan, 15 yaş üstü 162 kadın seçilmiştir. Katılımcıların cilt bakım kozmetiklerini kullanım alışkanlıklarını belirlemek amacıyla yapılan araştırmada, veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anket, demografik özelliklerin, cilt bakım ürünlerine ilişkin tüketim alışkanlıklarının ve cilt bakım ürünlerini uygulama biçimlerinin belirlendiği üç bölümden oluşmaktadır. Örneklem grubunun ankette verdiği cevaplar, kişisel bilgilerin sorgulandığı demografik özellikler, cilt bakım ürünlerini satın almadan önce ve sonraki alışkanlıkların belirlendiği tüketim alışkanlıkları ve cilt bakım ürünlerinin kullanım sıklığı ve kullanım biçimlerinin incelendiği uygulama biçimleri olarak gruplandırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, katılımcıların cilt bakım kozmetiklerinden en sık (% 77,8) nemlendirici ve cilt temizleyici ürünü kullandığı, en az (% 8,6) destekleyici bakım ürünlerinin kullanılmakta olduğu ortaya konulmuştur. Sık kullanılan ürünler hakkında tüketim ve kullanım alışkanlıkları düzeyi yüksek görülmüştür. Araştırmada, katılımcıların demografik özellikleri, cilt bakım ürünlerini tüketim alışkanlıkları ve ürünleri uygulama biçimlerine ilişkin öznel bildirimleri belirlenerek, tüketicilerin cilt bakım ürünlerini kullanım alışkanlıkları ortaya konulmuş ve ulaşılan sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this survey, it has been tried to determine specified target group's using habits of skin care products. The objective of this survey is to analyze the using habits of women consumers living in Ankara by using portrayed surveillance method in regard to skin care products. 162 women being older than 15 years among 14 different occupational groups living in Ankara have been selected through using stratified random sampling for the study. The method of questionnaire for collecting data has been used in study conducted in order to determine participants' using habits of skin care cosmetics. The questionnaire consists of three parts which specify demographic properties, consuming habits of skin care products, and application types of skin care products. The answers given by the sampling group for the questionnaire have been classified as demographic properties where personal information is interrogated, consuming habits where habits are determined before and after the purchase of skin care products, and application types of skin care products where using frequency, application and purification methods are examined. Based on the indications obtained, it has been exposed that participants have been using moisturizer and skin cleaning products at the most frequent rate ( % 77 ) and supportive skin care products at the least rate ( % 8,6 ) from skin care cosmetics. It was seen that the level of consuming and using habits related to frequently used products is high. In the survey, consumers' using habits of skin care products have been exposed by determining subjective declarations of participants in regard to demographic properties, consuming habits of skin care products, and application types of products and suggestions have been made in the direction of arrived results.