Kamu çalışanlarının bilgi ve iletişim teknolojilerine ilişkin öz yeterlik algısı ve BİT kullanım düzeylerinin incelenmesi (Sayıştay Başkanlığı örneği)
A study examining public servants' knowledge about self efficacy perception and use of information and communication technologies (ICT):(The case of Turkish court of account)
  1. Tez No: 485985
  2. Yazar: NİMET DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Sayıştay Başkanlığı çalışanlarının BİT kullanımına ilişkin öz yeterlik algısı, BİT kullanım düzeylerinin incelenmesi ve çalıştıkları kurumdan BİT'e ilişkin görüş ve önerilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma betimsel nitelikli bir çalışma olup, araştırma grubu Sayıştay Başkanlığı çalışanları ile sınırlı tutulduğundan vaka çalışması (case study) niteliğindedir. Araştırmanın katılımcıları 249 denetçi ve 175 memur, toplamda 424 personelden oluşmaktadır. Araştırma verileri, bilişim teknolojileri öz yeterlik algı ölçeği, teknoloji kullanım düzeyi ölçeği ve çalışanların görüş ve önerilerini belirlemek amacıyla kullanılan yarı yapılandırılmış görüşme formuyla toplanmıştır. Araştırmada denetçi ve memurların BİT öz yeterlik algısı bulguları cinsiyet ve unvan açısından değerlendirildiğinde, kadın ve erkek katılımcıların BİT öz yeterlik algıları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı, farklı mesleki kıdeme sahip grupların BİT öz yeterlilik algısı ortalama değerleri arasında ise mesleki kıdem süresi artıkça BİT öz yeterlilik algısı ortalama değerlerinin düştüğü, en yüksek BİT öz yeterlik algısı ortalama puanı 1-5 yıl arası mesleki kıdeme sahip katılımcılarda iken, en düşük BİT öz yeterlik algısı ortalama puanı 20 yıl ve üzeri mesleki kıdeme sahip katılımcılarda olduğu, teknoloji kullanım düzeyinin cinsiyete göre anlamlı fark gösterdiği, kıdem yılı arttıkça teknoloji kullanım düzeyi ortalamasının azaldığı, çalışanların hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the self-efficacy perceptions and levels of use of the personnel of the Turkish Court of Accounts (TCA) with respect to the ICTs and to determine their views and opinions concerning their expectations from the TCA. This is a descriptive study based on a case study since the research group was limited to the personnel of the TCA. The number of participants are 424;249 auditors and 175 supporting staff. Data were collected through the ICT self-efficacy scale, the scale examining the level of technology use and semi-structured interview form to determine views and suggestions of the participants. When findings concerning the self-efficacy perceptions of auditors and supporting staff for the use of ICT in terms of sex and title are evaluated, it is seen that there is not a statistically significant difference between the ICT self-efficacy perceptions of male and female participants, ICT self-efficacy mean values decrease as the years of seniority increase and the highest ICT self-efficacy perception mean value is found in the group of participants having seniority of 1-5 years while the lowest ICT self-efficacy perception mean value is found in the group of participants having seniority of more than 20 years. Findings also demonstrate that levels of technology use differ significantly by sex, average level of technology use decreases as the years of seniority increase and the TCA personnel needs in-service trainings.