TRT Türk halk müziği repertuvarındaki Sinop türkülerinin makam, usul, tür ve biçim yönünden incelenmesi
Analysis the makam, method and types of complied Si̇nop folk songs that is existing in TRT repartoire
- Tez No: 486000
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, derlenmiş TRT repertuvarında ki yirmi üç Sinop türküsünün makam, usul ve tür ve biçim bakımından incelenip kayıt altına alınmasıdır.“TRT Türk Halk Müziği Repertuvarındaki Sinop Türkülerinin Makam, Usul, Tür ve Biçim Yönünden İncelenmesi”başlıklı tez nitel araştırmalar kapsamında değerlendirilen betimsel bir çalışmadır. Veriler kaynak tarama ve görüşme tekniği ile elde edilerek yorumlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümü problem, amaç, önem gibi başlıkların yer aldığı giriş kısmından oluşmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde Türk halk müziği ile ilgili nazari bilgilere yer verilmiştir. Sinop ilinin tarihine, coğrafi özelliklerine değinilmiştir. Aynı bölümde Sinop'un müzik kültürü hakkında bilgiler verilmiş, yörenin ileri gelen müzik adamlarıyla yapılan görüşmeler aktarılmıştır. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi ve alt başlıkları yer almaktadır. Çalışmanın son bölümü olan dördüncü bölümde ise, TRT Repertuvarındaki Sinop türküleri makam, usul ve tür yönünden incelenerek bulgular ve yorum başlığı altında verilmiştir. Bu çalışma; derlenmiş TRT repertuvarındaki türkülerin, müzikal açılardan makam, usul ve tür yönüyle içerik analizinin yapıldığı ilk çalışma olması açısından önemlidir. Bu araştırmanın aynı alanda yapılacak olan farklı çalışmalara ve Sinop müzik kültürü ile ilgili yapılacak diğer araştırmalara da kaynak teşkil edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate and record the compiled twenty three Sinop folk songs which exist in TRT repertoire in terms of their makam, method and genre. The theses with the title of“Analyses the makam, method and genres of compiled Sinop folk songs that is existing in TRT repertoire”is a descriptive study being evaluated in the scope of qualitative research. The data is obtained by review and interview technique. In the first part of the study there is an introduction part comprised of problem, purpose and importance. In the second part of the study it has been given theoretical information about Turkish folk music. The history of the province of Sinop and its geographical features have been mentioned. In the same section, there have been indicated some informations about musical tradition and the interviews with some prominent musicians of precint. The third section is comprised of method and subtitles of the research. In the fourth chapter, the last part of the study, compiled Sinop songs have been indicated under the topic of findings and comment by examining in terms of method and genre. This work is important for it is the first work in which compiled local folk songs which exist in the repertoire of TRT analyzed in terms of their content; makam, method and types from musical perspectives. This study is determined to serve as a resource to the researches about Sinop music culture and others to be carried out in the same area in the future.