Çoklu ortam kullanımının ilkokul öğrencilerinin akademik başarı, motivasyon ve kaygı düzeylerine etkisi
The effect of usingmultimedia on academic success, motivation and anxiety levels of primary school students
- Tez No: 485999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARİF ÖZERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Araştırmanın temel amacı; matematikte açı ve ölçüsü konusunun öğretiminde öğrencilerin akademik başarı, motivasyon, kaygı düzeyleri ve öğrenilen bilgilerin kalıcılığı üzerine etkisinin incelemektir. Bu amaca yönelik nicel veriler öntest–sontest kontrol gruplu gerçek deneme modeliyle elde edilmiştir. Öntest–sontest kontrol gruplu gerçek deneme modelinden elden edilen nicel verileri desteklemek, güçlendirmek, yorumlamak, açıklamak amacıyla (deneysel işlemin sonunda) deney grubundan rastgele seçilen altı öğrenciyle yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Bu sayede uygulanan öğretim hakkında öğrencilerin düşüncelerine yer verilmiştir. Araştırmanın katılımcıları Bitlis ili Merkez ilçesine bağlı bir ilkokulun dördüncü sınıfında öğrenim gören toplam otuz beş öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmaya katılan öğrenciler random atama kuralına uygun olarak gruplara atanmıştır ve deney grubunda on dokuz öğrenci, kontrol grubunda on altı öğrenci yer almaktadır. Bu araştırmada veriler açılar akademik başarı testi, motivasyon ve kaygı ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmadaki nicel verilerin çözümlenmesinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) paket programı kullanılmıştır. Uygulamadan önce yapılan ön ölçümlerle uygulama sonrasındaki son ölçümler incelendiğinde her iki grupta yer alan öğrencilerin başarılarında bir artış görülmüştür fakat bu artış deney grubundaki öğrencilerde daha fazla olmuştur. Yine kalıcılık testi ölçümleri incelendiğinde deney grubunda yer alan öğrencilerin kalıcılık testi puan ortalamalarının kontrol grubunda yer alan öğrencilerin kalıcılık testi puan ortalamalarından daha yüksek olduğunu göstermektedir. Deney grubundaki öğrencilerin motivasyon düzeylerinin kontrol grubundaki öğrencilere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Deney grubunun lehine olan bu farkın nedeninin çoklu ortam tasarımı olduğu düşünülmektedir. Deney grubundaki öğrencilerin kaygı düzeylerinin kontrol grubundaki öğrencilere göre az da olsa daha yüksek olduğu görülmektedir. Kaygı ölçeği veri analizi sonuçları normal dağılım göstermediğinden hem nicel verilerden elde edilen bulguları açıklamak, desteklemek, yorumlamak için hem de kullanılan çoklu ortam tasarımıyla ilgili öğrencilerin görüşlerini öğrenmek amacıyla deney grubundan rastgele seçilen öğrencilerin sorulara verdikleri yanıtlar doğrudan alıntılarla ayrıntılı olarak incelenmiş ve deney grubunda oluşan kaygının nedeni irdelenmiştir. Deney grubu aleyhine olan bu farklılığın nedeni, çoklu ortam tasarımıyla öğrenim gören öğrencilerin, teknolojiyle ilk defa karşılaşmalarından kaynaklanıyor olabilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to examine the effect of students' academic success, motivation, anxiety level and persistence of learned information on teaching“angles and angle types in mathematics.”Both the quantitative and the qualitative data have been collected from the students through the mixed research method for this purpose. Semi-structured interviews were conducted with randomly selected six students from the experimental group (at the end of the experimental process) in order to support, strengthen, interpret and explain the quantitative data deducted from the real test model with the pretest-posttest control group Quantitative data have been obtained from experimental models with pre-test and post-test.. In this way the opinions of the students about the teaching applied are given to place. Participants of the study consist of thirty-five students studying in the fourth grade of a primary school at a central district of Bitlis province. The students participating in the survey were assigned to groups in accordance with the rule of random assignment, and there were nineteen students in the experimental group and sixteen students in the control group. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) package program has been used to analyze the data in the study. When the preliminary measurements made before the application and the last measurements after the application were examined, there was an increase in the achievement of the students in both groups but this increase was more in the students in the experimental group. When the permanence test measures are examined, the permanence of the students in the experimental group shows that the average of the permanence test scores is higher than the permanence test scores of the students in the control group. It has been seen that the motivation levels of the students in the experimental group was higher than the students in the control group. The reason for this difference in favor of the experimental group has been thought to be the multimedia design. The anxiety levels of the students in the experimental group have been seen to be higher than the students in the control group. Since the anxiety scale data analysis results do not show normal distribution, the answers given to the questions by randomly selected students in the experiment group were examined in detail in order to explain, support and interpret the findings obtained from the quantitative data and to learn the opinions of the students about the multimedia design used was examined. The reason for this discrepancy against the experiment group may be that students who have studied with multimedia design have encountered technology for the first time.