Yüzme hazırlık periyodundakara kuvvet ve dayanıklılık antrenmanlarının performansa etkisi
- Tez No: 48601
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
-48- OZET Araştırmamızda kontrol ve gözlem grupları 7'si erkek, 8'i bayan 14-16 yaş grubu deneyimli yüçücülerden oluşturuldu. Bu gruplardan gözlem grubuna azaltımış yüzme antremanları ve kara ağırlıklı çalışmalar düzenlenmiştir. Kontrol grubu yüzücülerin ise hazırlık dö nemi yüzme antremanları ile çalıştırdık. Antremanlarm tümü 6 hafta, haftada 4 gün olarak sürdürülmüştür. Her iki gruba da antreman öncesi ilk ölçüm, 6 haftalık antreman sonrası ikinci ölçüm yapıldı. Çalışmalar sonunda her iki grupta performans artışı tesbit edildi. Sonuç olarak kara çalışması ağırlıklı çalışan gurubun yağsız vücut kitlesi, vital kapasite gelişimi, yüzme ağırlıklı çalışan gurubun gelişiminden daha büyük olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
-49- SUMMARY In our research, experimenters consist of 7 boys and 8 girls swimmers are 14- 16 years old. Less swimming trainning were applied to the observation gro up. The conrol group was trained with some preparation period swimming trainings. All the trainings are continued 4 day a week in 6 weeks. Before the trainings the first measurement were taken and after the trainings the second measurement were taken. At the end of the practices the increased performance has been found in the both groups. In conchusion, the fatless body mass and the vital capacity improved of the observation group were more than the control gro up's improvement.