Bireysel kredi kartı borçlarına etki eden faktörler
The factors that affect on personal credit card debt
  1. Tez No: 486016
  2. Yazar: EMRE TOPALGÖKÇELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ORHANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ülkemizde, bireysel kredi kartı borcunu ödemeyen kişi sayısında dikkat çekici bir artış yaşanmaktadır. Bu çalışmanın da genel amacı, bireysel kredi kartı borçlarının yıllar itibariyle gelişimini incelemek ve söz konusu borçlara etki eden faktörleri araştırmaktır. Çalışmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Katılımcılar kredi kartı borcunu ödeyenler ve kredi kartı borcunu ödemeyenler olarak iki guruba ayrılmış ve grupların birbirinden farklılaştığı hususlar ile benzerlikleri ele alınmıştır. Elde edilen bulgular, kredi kartı sahiplerinin bilinç düzeyi ile borçluluk düzeyi arasında negatif korelasyon bulunduğunu ve bilinç düzeyinin demografik özelliklere göre değiştiğini göstermektedir. Ayrıca kredi kartı borçlarına yönelik gerçekleştirilen yasal düzenlemelerin sorunun çözümüne katkı sunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, there is a remarkable increase in the number of people who do not pay their personal credit card debt. The general aim of this study is to examine the development of the individual credit card debt over the years and to investigate the factors that influence these debts. General survey model is used in this study. Participants are divided into two groups one of them is people who pay credit card debt and the other is people who do not pay credit card debt and differences and similarities between these two groups are discussed. The obtained results suggest that there is a negative correlation between the level of consciousness of cardholders and the debt level and this level of consciousness varies based on demographics. It has been also determined that regulations for the credit card debt do not contribute to the solution of the problem.