Harmanlanmış öğrenmenin antrenör eğitimindeki akademik başarıya ve motivasyona etkisinin incelenmesi
Inspecting the effect of blended learning on the academic success and motivation at coach training
  1. Tez No: 486031
  2. Yazar: TÜRKER TURAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF OCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yürütülen Antrenör eğitim kurslarının değerlendirilmesi ve önerilen harmanlanmış eğitim ortamının antrenör adaylarının akademik başarısına ve motivasyonlarına etkisi araştırılmıştır. Öncelikle harmanlanmış öğrenme ortamının geliştirilmesine ışık tutması amacıyla bir durum analizi gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde kadrolu ve sözleşmeli çalışan 1.513 antrenöre“Türkiye'deki Antrenör Eğitim Modeli Değerlendirme Anket Formu”uygulanmıştır. Anket sonuçları ışığında önerilen harmanlanmış öğrenme ortamlarının antrenör adaylarının akademik başarılarına ve motivasyonlarına etkisinin araştırılması için antrenör eğitim kurslarında verilen temel eğitim derslerinin web destekli ortama aktarılması ve özel eğitim derslerinin de geleneksel yüz yüze ortamda verilmesini öneren harmanlanmış öğrenme ortamı tasarlanmıştır. Çalışma Ankara ilinde Voleybol branşından 1. Kademe Antrenörlük Lisansı eğitim programına katılmak isteyen 40 kursiyerle gerçekleştirilmiştir. Kursiyerler eşit ve yansız atama yöntemi ile 20'şer kişilik iki gruba ayrılmıştır. İlk grup üzerinde harmanlanmış antrenörlük eğitiminin etkisi incelenirken ikinci grupta mevcut antrenörlük eğitim sisteminin etkisi incelenmiştir. Araştırmada ilişkisiz örneklem t testi, ilişkili örneklem t testi ve bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkelere göre karşılaştırmalarında tek yönlü kovaryans analizi (ANCOVA) kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarında antrenör adaylarının hem akademik başarılarında hem de motivasyon düzeylerinde harmanlanmış öğrenme ortamında eğitim gören antrenörler lehine anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kursiyer görüşlerine göre harmanlanmış öğrenme ortamının görsellerinin ve içeriğinin motive edici olduğu, öğrenmeyi kolaylaştırdığı, kalıcılığını artırdığı, ders materyallerine zaman kısıtı olmaksızın istedikleri zaman ulaşmanın kursiyerler açısından önemli olduğu ve derse karşı motive edici olduğu, başka dersleri de harmanlanmış öğrenme ortamında almak istedikleri belirlenmiştir. Araştırma bulgularına göre ulaşılan sonuçlara dayanarak araştırmacı tarafından geliştirilen önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the coach training courses conducted in Turkey are evaluated and the effect of the proposed blended learning environment on the academic success and motivation of the coach candidates is researched. First of all, to clarify the development process of the blended learning environment, a situation analysis was conducted. Within this concept,“Survey Form of Evaluation of Coach Training Model in Turkey”was applied to 1513 coaches who are regularly and contracually employed at Youth and Sports Ministry. In the light of the survey results, a blended model that proposes to tranfer principal lessons at coach education courses to the web supported environment and to give the special lessons in the traditional face-to-face environment is designed for exporing the effect of the porposed blended learning environment on the academic success and motivation of the coach candidates. The study is performed at Ankara to the trainees who would like to participate in the first level coach license education from the Volleyball branch. Trainees are assessed into two groups of 20 by equal and unbiased assignment method. While the effect of blended coach training was examined on the first group, the effect of traditional face-to-face coach training was examined on the second group. Independent sample t test, dependent sample t test and for the comparison of independent variables with respect to dependent variables, one way analysis of covariance (ANCOVA) was used in this study. As a result of the research, it is noticed that there is a significant difference on both the academic success and the motivation levels in the favor of the coaches that are trained at blended learning environment. In addition, according to the trainee opinion, it was determined that the visual matrials and content of the blended environment to be motivating, facilitating learning, increasing the persistancy of the learning; the accessibility of the course matierals at anytime from anywhere is important and motivating and they also want to take other courses in the blended learning environment. The suggestions confessed by the researcher based on the results of the study are also given.