Harmanlanmış öğrenmenin fen bilgisi öğretmen adaylarının özel görelilik konusundaki bilişsel ve bazı duyuşsal öğrenim çıktılarına etkisi
The effect of blended learning on cognitive and some affective learning outcomes of prospective science teachers
  1. Tez No: 577101
  2. Yazar: EMİNE EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLBİLGE DÖKME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada harmanlanmış öğrenmenin fen bilgisi öğretmen adaylarının özel görelilik konusundaki bilişsel ve bazı duyuşsal öğrenim çıktılarına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma“Özel Görelilik”konusu çerçevesinde gerçekleştirilmiştir ve bu araştırmaya 2017-2018 eğitim öğretim yılında bir devlet üniversitesinde fen bilgisi öğretmenliği anabilim dalında öğrenim gören 54 öğretmen adayı katılmıştır. Araştırmada ön test son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma, nicel ve nitel veri toplama yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma araştırma modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel bölümünde; harmanlanmış öğrenme ortamlarının özel görelilik konusunda öğrencilerin akademik başarılarına, bilgi ve maneviyat ile ilgili kavramlar hakkındaki inanç durumlarına etkisi araştırılmıştır. Nitel bölümünde ise; öğrencilere zaman kavramı ve zamanın göreliliği hakkındaki düşüncelerini belirlemek amacı ile sorular yöneltilmiştir. Deney grubunda bulunan öğrencilere harmanlanmış öğrenme ortamı Google Classroom aracılığı ile sunulmuştur. Kontrol grubunda bulunan öğrenciler ise geleneksel öğrenme ortamında araştırmaya dâhil olmuştur. Nicel verilerin analizinde SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda harmanlanmış öğrenmenin öğrencilerin akademik başarılarına olumlu yönde etkileri ortaya çıkmıştır. Manevi anlam durumları deney grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı bir farklılık göstermiştir. Öğrencilerin bilgibilimsel inanç durumları, maneviyat ifadeleri ve manevi yönelimleri, deney grubunun ön test ve son testleri arasında anlamlı bir farklılık göstermiştir. Nitel verilerin analizi sonucunda öğrencilerin zaman kavramı hakkındaki düşünceleri, zamanda yolculuk, zamanın tanımı ve zamanın göreliliği bağlamında düşünceleri belirlenerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of blended learning on cognitive and some affective outcomes of pre-services science teachers on special relativity. The research was carried out within the framework of the“Special Relativity”topic and, 54 students from the science teaching department of a state university participated in the study in the 2017-2018 academic year. In the research, experimental design with pre-test post-test control group was used. The study was carried out with a mixed research model that used both quantitative and qualitative data collection methods. In the quantitative part of the study, the effect of blended learning environments on the students' academic achievement on special relativity, beliefs about concepts related to knowledge and spirituality were investigated. In the qualitative section, questions were asked to determine the students' thoughts about the concept of time and the relativity of time. The blended learning environment was presented to the students in the experimental group via Google Classroom. The students in the control group were included in the research in the traditional learning environment. Quantitative data were analyzed via SPSS 22 package program. Qualitative data were analyzed trought content analysis technique. The result of the study revealed the blended learning had positive effects on students' academic achievement. Spiritual meaning status showed a significant difference in the experimental group compared to the control group. Also, students' epistemic beliefs, spirituality expressions, and spiritual orientations showed a significant difference between pre-tests and post-tests of experimental group. As a result of the analysis of qualitative data, students' thoughts on the concept of time, travel in time, the definition of time and relativity of time were determined and interpreted.