Okul öncesi eğitim programı hareket ve bütünleştirilmiş hareket etkinliklerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Analyzing early childhood education movement and integrated movement activities in terms of various variables
  1. Tez No: 486032
  2. Yazar: ÖZNUR PURTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanan hareket ve bütünleştirilmiş hareket etkinlik planlarının çeşitli değişkenler açısından incelenerek, okul öncesi eğitim programı ilkelerine uygunluğu ve eğitsel niteliklerinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırma nicel verilere dayalı, tarama modelinde, betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini anaokulu ve anasınıflarından toplanan iki yüz adet hareket ve bütünleştirilmiş hareket etkinlikleri oluşturmuştur. Etkinlikler döküman inceleme ve tümevarım yöntemi ile incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak hareket etkinliği değerlendirme formu ve parkur etkinliği değerlendirme formu kullanılmıştır. Bulgular frekans yüzde değerleri ile verilmiş, etkinlik kaynağına göre farklar bağımsız t Testi ile analiz edilmiş, değerlendirme boyutlarının aralık değerleri hesaplanarak nitelikleri belirlenmiştir. Sonuçlar öğretmenlerin daha çok hazır etkinlik planı ve bütünleştirilmiş hareket etkinlik planı kullandıklarını göstermiştir. Öğretmen tarafından hazırlanan etkinlikler ile hazır etkinlik planları arasında nitelik olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Etkinliklerin biçimsel özelliklerinde bazı temel unsurların eksik olduğu görülmüştür. Bu durum MEB Okul Öncesi Eğitim Programı ilkelerinin hareket etkinliklerine yeterince yansımadığını göstermektedir. Etkinliklerin eğitsel niteliklerinin bütün alt değerlendirme alt boyutlarında (öğretim yöntemleri, lokomotor hareketler, lokomotor olmayan hareketler, denge hareketleri, kaba manipülatif hareketler, küçük kas kullanımı gerektiren hareketler ve müzik/ritim eşliğinde yapılan hareketler) zayıf olduğu belirlenmiştir. Bu araştırma ile belirlenen sorunların nedenlerinin nitel yöntemlerle araştırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the movement and integrated movement activity plans using various variables in order to examine their coherence with early childhood program and educational qualifications. This is a scanning model research. Data were analyzed and described using document analysis technique. Movement activities assessment form and movement course assessment form were used for data collection purposes. Frequencies and percentages of items, sub-dimensions, and categories were calculated and presented inductively. Independent samples t Test was applied to examine the differences between teacher oriented and ready to use activity plans. Besides, interpolation value was measured for the overall degrees of categories. Results indicated that there were more integrated movement activities in early childhood settings comparing to movement activities. There weren't meaningful differences between teacher oriented and ready to use activity plans in terms of qualification. Results related to formal specifications showed that there were certain gaps in activity plans. This situation explains that the instructions of MoNE Early Childhood Education Program were not entirely applied in activity plans. When educational qualifications of these activity plans were analyzed, it was concluded that all sub-dimensions of movement education (teaching methods, locomotor movements, non-locomotor movements, balance movements, gross manipulative movements, fine motor movements and music/rhythm movements) has a poor level. It has been suggested that the reasons for issues found in early childhood movement education, should be analyzed qualitatively.