'Mini Mimarlar' etkinliklerinin 60-72 aylık çocukların uzamsal düşünme becerisine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of 'Mini Architects' activities on the spatial thinking skills of 60-72-month-old children
  1. Tez No: 944308
  2. Yazar: SİNEM YASEMİN AYTAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİDE GÖK ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Mimarlık, Education and Training, Mathematics, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, 'Mini Mimarlar' etkinliklerinin 60-72 aylık çocukların uzamsal düşünme becerisine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desen ile hazırlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu; 20 deney (10 kız, 10 erkek çocuk) ve 20 kontrol grubu (9 kız ve 11 erkek çocuk) olmak üzere toplam 40 çocuk oluşturmaktadır. Deney ve kontrol gruplarında, 2023-2024 eğitim öğretim yılında İstanbul ilindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul öncesi eğitim birimine devam eden, normal gelişim gösteren ve daha önce özel bir matematik ya da mimarlık ile ilgili herhangi bir eğitim programına katılmamış 60-72 aylık çocuklar yer almaktadır. Araştırmada, 'Kişisel Bilgi Formu' ve 'Frostig Görsel Algı Testi' veri toplama araçları olarak kullanılmıştır.“Mini Mimarlar”etkinlikleri uygulanmadan önce hem deney hem kontrol grubuna 'Frostig Görsel Algı Testi' uygulanmıştır. Deney grubundaki çocuklara araştırmacılar tarafından geliştirilmiş, uzamsal düşünme becerilerini destekleyen, bütünleştirilmiş etkinliklerden oluşan“Mini Mimarlar”etkinlikleri, 10 hafta boyunca haftada iki gün olmak üzere toplamda 20 etkinlik olarak uygulanmıştır.“Mini Mimarlar”etkinliklerinin deney grubunda tamamlanmasının ardından 'Frostig Görsel Algı Testi' deney ve kontrol grubuna son- test olarak uygulanmıştır. Ayrıca deney grubuna son-testten üç hafta sonra izleme testi olarak aynı test uygulanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen bulgular incelendiğinde, deney ve kontrol grubunda yer alan çocukların, 'Frostig Görsel Algı Testi' ön-test puanları açısından benzerlik gösterdiği belirlenmiştir. Bununla birlikte“Mini Mimarlar”etkinliklerinin uygulaması sonucunda deney ve kontrol gruplarının ön-test, son-test puanları arasında anlamlı farklılık elde edilmiştir. Deney grubundaki çocukların hem 'Frostig Görsel Algı Testi'nin ön-test, son-test toplam puanları arasında hem de 'Frostig Görsel Algı Testi'nin tüm alt testlerinin ('Göz-Motor Koordinasyonu', 'Şekil Sabitliği', 'Şekil Zemin Ayrımı, Mekanla Konumun Algılanması ve Mekansal İlişkiler Testlerinin) ön-test, son-test puanları arasında anlamlı farklılık elde edilmiştir. Kontrol grubunda ise 'Frostig Görsel Algı Testi'nin ön-test, son-test toplam puanları arasında ve 'Frostig Görsel Algı Testi'nin alt testlerinden 'Şekil Sabitliği', 'Mekanla Konumun Algılanması' ve 'Mekansal İlişkiler Testleri'nin ön-test, son-test puanları arasında anlamlı farklılık elde edilmiştir. Deney ve kontrol grubunda yer alan çocukların 'Frostig Görsel Algı Testi'nin son-testlerinden alınan puanlar karşılaştırıldığında deney grubunda yer alan çocukların 'Frostig Görsel Algı Testi' genel toplam puanları ile tüm alt testlerin son-test puan ortalaması kontrol grubundaki çocukların puanlarından daha yüksek olduğu görülmüştür. Deney grubunda yer alan çocukların 'Frostig Görsel Algı Testi'nden aldıkları ön-test, son-test puanları, cinsiyetleri açısından karşılaştırıldığında, hem kız hem erkek çocuklarının ön-test, son-test puanları arasında anlamlı farklılık olduğu fakat bu anlamlı farklılığın erkek çocuklarının lehine olduğu tespit edilmiştir. Kontrol grubunda ise 'Frostig Görsel Algı Testi'nden aldıkları ön-test, son-test puanları, cinsiyetleri açısından karşılaştırıldığında, yalnızca kız çocuklarının ön-test, son-test puanları arasında anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Buradan hareketle 'Mini Mimarlar' etkinliklerinin deney grubunda yer alan çocukların uzamsal algı becerilerini desteklediği yönünde yorum yapılabilir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of the“Mini Architects”activities on the spatial thinking skills of children aged 60–72 months. The research employed a quasi-experimental design, one of the quantitative research methods. The study group consisted of a total of 40 children, including 20 in the experimental group (10 girls, 10 boys) and 20 in the control group (9 girls, 11 boys). The children in both the experimental and control groups were attending a preschool education institution affiliated with the Ministry of National Education in Istanbul during the 2023–2024 academic year, exhibited typical developmental characteristics, and had not previously participated in any specialized mathematics or architecture-related educational programs. In the study, the“Personal Information Form”and the“Frostig Developmental Test of Visual Perception”were used as data collection tools. Before the implementation of the“Mini Architects”activities, the 'Frostig Visual Perception Test' was administered to both the experimental and control groups as a pre-test. The“Mini Architects”activities, developed by the researchers to support spatial thinking skills and comprising integrated activities, were implemented with the children in the experimental group over a period of 10 weeks, twice a week, totaling 20 sessions. Following the completion of the activities in the experimental group, the 'Frostig Visual Perception Test' was re-administered to both groups as a post-test. Additionally, the same test was applied to the experimental group as a follow-up test three weeks after the post-test. The findings obtained from the implementation revealed that the pre-test scores of children in the experimental and control groups were similar. However, a significant difference was found between the pre-test and post-test scores of the experimental and control groups after the implementation of the“Mini Architects”activities. Significant differences were also observed in the experimental group between the pre-test and post-test total scores, as well as in all subtests of the Frostig Visual Perception Test (“Eye-Motor Coordination,”“Figure Constancy,”“Figure-Ground Perception,”“Perception of Position in Space,”and“Spatial Relations”). In the control group, significant differences were found between the pre-test and post-test total scores and in the subtests of“Figure Constancy,”“Perception of Position in Space,”and“Spatial Relations.”When the post-test scores of the children in both groups were compared, the experimental group had higher total and subtest mean scores on the 'Frostig Visual Perception Test' than the control group. In terms of gender, when comparing the pre-test and post-test scores of the children in the experimental group, a significant difference was found for both boys and girls, with this difference favoring the boys. In the control group, however, a significant difference between pre-test and post-test scores was found only among the girls. Based on these findings, it can be inferred that the“Mini Architects”activities supported the development of spatial perception skills in the children within the experimental group.