Premenstrüel sendrom yaşayan kadınlarda benlik saygısı ve başa çıkma stratejilerinin karşılaştırılması
Comparison of self esteem and coping strategies of women with premenstrual syndrome
- Tez No: 486068
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK AYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Premenstrüel (Adet Öncesi) Sendrom, tüm kadınların doğası gereği yaşantıladığı Menstruasyon (Adet görme) döneminin başlangıcından menstruasyon döneminin bitimi olan menopoza kadar devam eden bir süreci kapsamaktadır. Kadınların yaklaşık olarak hayatlarının yarısından fazlasını kapsayan Menstruasyon döngüsünün kadının işlevselliği açısından psikolojik, fiziksel ve sosyal birçok etkisinin olmasından dolayı bu konuda araştırma yapılması amaçlanmıştır. Bu araştırmada, Premenstrüel sendrom yaşayan kadınların benlik saygıları ile başa çıkma stratejilerinin karşılaştırmasının yapılması amaçlanmıştır. Bu amaçtan yola çıkarak İstanbul'un ilçelerinde yaşayan 211 katılımcıya Premenstrüel Sendrom Değerlendirme Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Başa Çıkma Stilleri Ölçeği uygulanmış ve toplanan verilerin analizi SPSS 24.0 ile yapılmıştır. Analizde öncelikli olarak ölçeklerin normal dağılım gösterip göstermediklerine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Premenstrual Syndrome involves a process that starting on menstruation at any age and until menopause which is last of the menstrual period and mentioned syndrome is seen in all women as a natural. The menstrual cycle, which covers more than half of the women's lives, is intended to be investigated because of the psychological, physical and social effects of women's daily functioning. In this study, it was aimed to compare the self esteem and coping strategies of women with Premenstrual Syndrome.The Premenstrual Syndrome Assessment Scale, the Rosenberg Self Esteem Scale and the Coping Strategy Indicator were applied to 211 participants who live in Istanbul. The analysis of the collected data was done with SPSS 24.0. Firstly, in the analysis, it was looked whether the scales showed normal distribution.