Kadınlarda göç ve somatizasyon ilişkisi
Migration and somatization relationship in women
  1. Tez No: 486085
  2. Yazar: AYŞE ÖCAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Zorunlu iç göç yaşayan kadınlarda görülen depresyon ve somatizasyon bozukluğu düzeylerini belirlemeyi amaçlayan bu araştırma nicel verilere dayalı genel tarama modelinde ve ilişkisel tarama modelinde bir araştırmadır. Araştırma çalışma evreni Diyarbakır ili merkezinde yaşayan 18-65 yaş arası göç etmemiş kadınlar (α=50) ve Diyarbakır ilinden İstanbul'a zorunlu iç göç yaşayan 18-65 yaş arası kadınlar (α=50) olarak tespit edilmiştir. Araştırmada Diyarbakır ilinde yaşayan 18-65 yaş arası (n=50) kadın ve Diyarbakır'dan İstanbul iline zorunlu iç göç yaşayan 18-65 yaş arası (n=50) kadın kolayda örnekleme alma yöntemiyle seçilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Beck Depresyon Ölçeği, Kısa Semptom Envanteri ve Somatizasyon ölçeği kullanılmıştır. Araştırma genelinde zorunlu iç göç yaşayan kadınların depresyon düzeyleri, ruhsal belirti düzeyleri ve somatizasyon bozukluğu düzeylerinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırmanın sonuçları iç göç yaşayan kadınlarda ruhsal sağlıklılık halinin korunmasına yönelik tedbirler alınmasının önemli olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the level of somatization and depression seen in women. This study is based on general survey model and relational screening model that are occurred with quantitative data. The women (α=50) that do not migrate from Diyarbakır between age intervals of 18 and 65 years and other women (α=50) that migrate from Diyarbakır to İstanbul by necessity with same age intervals are the target population of the study. These women are chosen according to convenience sampling method. Beck Depression Scale, Brief Symptom Inventory and Somatization Scale are used in this study as data collection tools. At the end of this study, it is discovered that levels of depression, mental symptoms and somatization disorders are high in women who migrated forcibly. The results of study show that measures should be taken for women who migrate by necessity to protect their mental health.