Aile sağlığı merkezine başvuran göçmen kadınlarda ruhsal belirtilerin incelenmesi
Examination of mental symptoms in migrant women applying to the family HEALTH center
  1. Tez No: 798569
  2. Yazar: AYŞE SAKİNE ARLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN BABAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Göç süreci ve göç edilen ülkedeki çevresel ve sosyal destek değişimleri nedeniyle göçmenler ruhsal sağlıklarını sürdürme açısından riskli durumdadır. Özellikle kadınlar doğaları gereği ve ailenin bütünlüğünü korumadaki toplumsal cinsiyet rolleri gereği erkeklere oranla ruhsal sorunlar açısından daha riskli bir durumda bulunmaktadırlar. Hemşireler bireylerin sağlığının geliştirilmesinde, riskleri belirleyip sağlıklarını koruma açısında önemli rollere sahiptir. Psikiyatri hemşireliğinde ruhsal hastalıklar açısından riskli grupları belirlemekle, riskler karşısında güçlendirmek ve desteklemek koruyucu ruh sağlığı çalışmalarında önemli yere sahiptir. Bu sebeple bu araştırmanın göçmen kadınların ruhsal sağlıklarını değerlendirme, olası sorunlarda önlem alma ve güçlendirme açısından teorik ve klinik uygulamaya ışık tutacağı öngörülmektedir. Bu araştırma, İstanbul'da bir aile sağlığı merkezine başvuran göçmen kadınların ruhsal belirti düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Göçmen kadın tanımlayıcı bilgi formu ilgili literatür taranarak araştırıcı tarafından hazırlanmış olup toplam 30 maddeden oluşmaktadır. Formda yer alan sosyo-demografik ve göç sürecine dair veri değişkenleri araştırmanın bağımsız değişkenlerini oluşturmuştur. SCL-90-R Ruhsal belirti tarama listesi 300 göçmen kadına uygulanmış olup bu listeden elde edilen veriler araştırmanın bağımlı değişkenini oluşturmaktadır. Veri analizi, SPSS 26.0 paket programında gerçekleştirilmiştir. Analizde demografik özelliklere ilişkin tanımlayıcı istatistikler ile SCL-90-R ortalama puanları kullanılmıştır. Ruhsal belirtilerin her birinin ortalama puanları incelendiğinde, en yüksek ortalamaya sahip bozukluk kişiler arası duyarlılık, depresyon ve somatizasyon iken en düşük ortalamaya sahip bozukluk kaygı ve psikotizmdir. Göçmen kadınların göç süresi, çocuk sayısı arttıkça kişiler arası duyarlılık artarken, eğitim durumu ve göç kararına katılma durumu arttıkça kişiler arası duyarlılık azalmaktadır. Göçmen kadınların göç sonrası algılanan sağlık durumu, Türkçe yeterliliği olan ve genç yaştaki kadınlarda psikotizm artarken, çocuk sayısı az olan ve çekirdek aileye sahip kadınlarda psikotizm azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the migration process and the changes in environmental and social support in the country of migration, migrants are at risk in terms of maintaining their mental health. In particular, women are in a more risky situation in terms of mental problems than men due to their nature and gender roles in protecting the integrity of the family. Nurses have important roles in improving the health of individuals, identifying risks and protecting their health. In psychiatric nursing, identifying risky groups in terms of mental illnesses, strengthening and supporting them against risks has an important place in preventive mental health studies. For this reason, it is foreseen that this research will shed light on theoretical and clinical application in terms of evaluating the mental health of migrant women, taking precautions and strengthening possible problems. This research is conducted descriptively in order to determine the mental symptom levels of migrant women who apply to a family health center in Istanbul. The immigrant woman descriptive information form was prepared by the researcher by reviewing the relevant literature and consists of a total of 30 items. The socio-demographic data and variables on the migration process in the form constituted the independent variables of the research. The SCL-90-R Mental symptom screening list was developed by 300 people and the data obtained from this list constitute the dependent variable of the research. Data analysis was performed in Statistical Package For Social Science (SPSS) 26 package program. Descriptive statistics on demographic characteristics and SCL-90-R average scores were used in the analysis. When the mean scores of each of the mental symptoms are examined, the disorders with the highest mean are interpersonal sensitivity, depression and somatization, while the disorders with the lowest mean are anxiety and psychoticism. As the duration of migration and number of children increase, interpersonal sensitivity increases, while interpersonal sensitivity decreases as education level and participation in migration decision increase. While the perceived health status of immigrant women after migration and psychoticism increase in young women with Turkish proficiency, psychoticism decreases in women with a small number of children and a nuclear family.