Üniversite öğrencilerinde bağlanma biçimleri ile psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between attachment types and psychological resilience in university students
- Tez No: 486104
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EYLEM ÖZTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırmada bireylerdeki bağlanma biçimleri ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri saptanmıştır.Çalışmaya, Üsküdar Üniversitesi'nden öğrenim gören 150 birey ile örneklem grubu oluşturulmuştur. Katılımcılardan çalışmaya katılmaya gönüllü olanlarla sosyodemografik Veri Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Ölçeği, Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği uygulanmıştır.Araştırmaya katılanların sonuçları incelendiğinde bireylerin cinsiyetleri ile psikolojik dayanıklılık ölçeği alt boyutu sosyal kaynaklar arasında anlamlı fark bulunmuştur. Bireylerin 0-1 yaş arasında bakıcılarının kimler olduğu ile psikolojik dayanıklılık ölçeği alt boyutu aile uyumu arasında anlamlı fark bulunmuştur. Bireylerin algıladıkları aile ilgi düzeyleri ile psikolojik dayanıklılık ve psikolojik dayanıklılık ölçeği alt boyutları gelecek algısı ve sosyal kaynaklar arasında anlamlı fark bulunmuştur. Bireylerin algıladıkları aile disiplini ile psikolojik dayanıklılık ölçeği alt boyutu gelecek algısı ve kaygılı bağlanma biçimi arasında anlamlı fark bulunmuştur. Bireylerin yetiştirilme biçimlerinin başa çıkma becerilerine dair olumlu veya olumsuz etkileri olduğu düşüncesi ile psikolojik dayanıklılık ve psikolojik dayanıklılık alt boyutları kendilik algısı, gelecek algısı, aile uyumu ve sosyal kaynaklar arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Katılımcıların romantik ilişki içinde olup olmaması ile güvenli, kaygılı, kaçıngan bağlanma biçimleri arasında anlamlı fark bulunmuştur. Bireylerde kaygılı bağlanma arttıkça; psikolojik dayanıklılık düzeyi ve psikolojik dayanıklılık alt boyutları kendilik algısı, gelecek algısı, yapısal stil, aile uyumu ve sosyal kaynakların azaldığı, kaçıngan bağlanma arttıkça; psikolojik dayanıklılık alt boyutu sosyal kaynakların azaldığı; güvenli bağlanma arttıkça; psikolojik dayanıklılık düzeyinin ve psikolojik dayanıklılık alt boyutları gelecek algısı, sosyal yeterlilik, aile uyumu ve sosyal kaynakların da arttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the research, the types of attachments in individuals and their levels of psychological resilience were detected. For the research, 150 currently studying individuals from University of Uskudar formed a group of sampling. The form of sociodemographic data, experiences in close relationships scale and psychological resilience scale for adults were applied to those who were volunteers among the participants.When the results of the research participants analyzed, a considerable difference was found between the psychological resilience scale of lower dimension gender of individuals and psychological resilience scale of lower dimension social sources.It was seen that there was a considerable difference between the psychological resilience scale of lower dimension family adaptation and that who were the keepers of individuals between the age of 0-1. A considerable difference was found between the level of family care that individuals perceive and psychological resilience, and between the psychological resilience scale of lower dimension perception of future and the type of anxious attachment, a considerable difference was found. It was seen that again a considerable difference was found between the thought that the types of raising individuals have positive or negative effects on abilities to cope and psychological resilience, psychological resilience scales of lower dimension perception of self, perception of future, family adaptation and social sources. A considerable difference was found between the participants being in a romantic relationship or not and safe, anxious and hesitant attachment types. It was seen that as anxious attachment increases in individuals, the level of psychological resilience, psychological resilience of which lower dimension is perception of self, perception of future, constitutive style, family adaptation and social sources decrease. As hesitant attachment increases, psychological resilience of lower dimension social sources decreases. It was seen that as safe attachment increases, the level of psychological resilience and psychological resilience scales of lower dimensions future perception, social sufficiency, family adaptation and social sources increase.