A comparative analysis of the Madrigals of Carlo Gesualdo and Claudio Monteverdi
Claudio Monteverdi ve Carlo Gesualdo'nun Madrigallerinin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 486139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JERFİ AJİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezin ana konusu, Monteverdi ve Gesualdo'nun madrigallerinin karşılılıklı incelemesidir. Bu incelemeye konu olan iki bestecinin farklı niteliklerdeki müzikal stilleri ele alınmakla birlikte, sözü geçen bu niteliklerin hangi etkiler altında doğup geliştiği tarihsel bir arkaplan ile açıklanmaktadır. Farklılıkların yanı sıra benzerlikler de teze konu olmakta ve ana metinde tartışılmaktadır. Analizde retorik, armonik, sentaktik ve figüratif öğeler incelenmektedir. Karşılaştırmalı analizin içeriği iki bestecinin de 1587 ve 1611 arasında yayınladıkları ilk beş madrigal kitabını kapsar.
Özet (Çeviri)
This thesis compares and contrasts the madrigals of two central figures of late Renaissance music; Carlo Gesualdo and Claudio Monteverdi. The framework for the works in the discussion is limited to the shared texts that they both composed in their madrigal collections between 1587 and 1611. The analysis is focused on rhetoric, harmonic, syntactic and figurative elements and pays tribute to the historical musical background of the period.