Türkiye Birinci Profesyonel Ligi'nde yer alan kulüplerin yönetim politikalarının sporcu güdülenmesi üzerine etkisi
- Tez No: 48615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLA ARTAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 21
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Türkiye Birinci Profesyonel Futbol Liginde yer alan kulüplerin yönetim politikalarınının futbolcuların güdülenmesi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmaya Türkiye Birinci Profesyonel Futbol Liginde yer alan 18 kulüpten 16' sına ulaşılarak 192 futbolcuya araştırmacı tarafından düzenlenen 50 soruluk bilgi alma anke ti kulüp ortamı ve sosyo-demografik özellikleri ele alacak şekilde iki ayrı form şeklinde ve rilmiştir. Bu çalışma, futbolcuların kulüp yönetim politikalarına bakış açılan, kulüplerdeki para politikalarına ilişkin görüşleri, transfer ücretlerinin veriliş biçimine ilişkin düşünceleri, kulüp yönetimlerine ilişkin istek ve beklentileri, futbolcuların güdülenme Özellikleri, Katılmalı Yönetim politikasının futbolcuların güdülenmesine etkisi, Katılmalı Yönetim poli tikasının kulüplerdeki para politikasına etkisi, Katılmalı Yönetim politikasının futbolcuların istek ve beklentilerine etkisi, futbolcuların istek ve beklentilerinin güdülenme özelliklerine et kisi, kulüplerdeki para politikasının futbolcuların güdülenmesine etkisi, gibi konular elde edi len verilerin değerlendirilmesi ile yapıldı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi yüzde ve Chi kare teknikleri ile değerlendirilerek, tablolar halinde gösterildi. Bu sonuçlara göre, araştırmaya katılan futbolcuların % 40' nın 20-24 yaş grup larında yoğunlaştığı, % 56.25' nin bekar, % 43.75' nin evli, % 67.3 gibi büyük bir yoğunluğun lise ve dengi okul mezunu olduğu ve % 48' nin futbolculuğu geleceklerini garanti altına almak amacıyla yaptıkları tespit edilmiştir. 140Araştırma grubuna katılan futbolcuların kulüplerinde uygulanacak yönetim politi kası olarak, günümüzde her alanda verimliliğin ve üretkenliğin artmasını önleyen Klasik Yönetim politikasını değil, kendilerinin de yönetimde olduğu, kararların birlikte alındığı, uy gulandığı ve yöneticiler ile futbolcuların birlikte hareket etmesine dayalı olan Katılmalı Yönetim politikasını istemektedirler. Yönetim politikalarının futbolcuların güdülenmesine et kisi karşılaştırıldığında ise, P > 0.01 düzeyinde anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir. Araştırma grubuna katılan futbolcular kulüplerinin para politikasına ilişkin olarak müsabaka için verilecek primin önceden açıklanmasının ve adil bir şekilde dağıtılmasını is temektedirler. Yine futbolcular transfer ücretierinin ödenmesinde de ilk önceliği Döviz olarak benimsemişlerdir. Kulüplerin yönetim politikalarıyla, para politikaları karşılaştırıldığında ise, P > 0.01 düzeyinde anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Araştırma grubuna katılan Üç Büyük Kulüp ile Anadolu Kulüplerinde oynayan fut bolcuların istek ve beklentilerine ilişkin olarak verdikleri cevaplarda benzerlik içinde olduk ları tespit edilmiştir. Kulüp yönetim politikalarının futbolcuların istek ve beklentisine etkisi karşılaştırıldığında ise, P < 0.05 düzeyinde anlamlı farklılığın olmadığı belirlenmiştir. Ancak futbolcuların fazladan antrenmanla yeteneğini geliştirmeyi istemesi ile benzer yete neklerle mücadelede kaybetme arasında P > 0.01 düzeyinde anlamlı farklılıklar olduğu belir lenmiştir. Araştırma grubuna katılan futbolcuların güdülenme özellikleri açısından değerlendirildiğinde ise, kulüplerdeki para politikasının futbolcuların güdülenmesi arasında P > 0.01 düzeyinde anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak elde edilen verilerin ışığı altında Türkiye Birinci Profesyonel Futbol kulüplerinde uygulanacak olan yönetim politikalarının futbolcuların güdülenmesinde önemli bir yere sahip olduğu söylenebilir. 141
Özet (Çeviri)
SUMMARY This is a study searching the effects of management policies of the clubs in Turkish First Professional Football League on motivation of footballers. A fifty question survey arran ged by the searcher had been applied to 192 footballers from 16 clubs out of 18 in Turkish First Professional Football League. The survey had been given by the searcher as two forms consisting club environment and socio-demographic features. The obtained data are shown in charts through the evaluation with Percent and Chi techniques. Due to the results; 40 % of the footballers ages were between 20-24; 56.25 % of them were single; 43.75 % were married. The standart of education was determined as follow: 67.3 % graduated high school; 16.7 % graduated faculty or university and 1.5 % graduated primary school. It is viewed that a great number of the footballers in the survey stayed in the same club for 1 year or 2 years. And there was a general dispersion in the number of club changing. As their aim of profession, the footballers arranged their choices in this row: 48 % guarantee ing their future» 25.5 % earning money, 24.5 % being a national athlete. According to the results of the study it is seen that footballers want a Participating Management Policy in professional football clubs; that is to say a more democratic one in which also their ideas are cared about. They are in accord with cash policy of the clubs. Pay ment as foreign currency is the first choice with a 48.96 %, payment as Turkish Lira is the se cond choice with a 43.8 % of the footballers; Especially for transfer. In addition they stated with 62 % that they didn't want the premium system of the Classical Management Policy - Particulary they pointed out that they wanted club managements to be honest when forming the team unity and when rewarding athletes due to performance. 142Importance of being famous in society as a motivator for footballers is 61.2 % in three great football dubs where as this ratio is 42.6 % in Anatolian clubs. That's to say the de sire of being famous is more in three great clubs than the one in the other group. When the club management policies effects on motivating footballers are searched, a dispersion level of P > 0.01 is determined between Participating Management and motivat ion of footballers. When the Participating Management Policies and desire and expectations of foot ballers are compared, a suggestive relation couldn't be found (P < 0.05). A dispersion of (P > 0.01) is seen between desire and expectations of footballers, and motivation features. Also a significant P > 0.01 dispersion of the effect of the cash policy applied by the clubs on the footballers is notable. In conclusion with the help of the obtained data, it is determined that there is an ef fect of club management policy appliet in Turkish First Professional Football League on moti vating footballers. 143