Zihinsel yetersizliği olan bireylerin dinlediğini anlama becerisi üzerinde geleneksel hikâye okuma ve dijital hikâye kullanımının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of the use of digital storytelling and traditional storytelling on the listening comprehension ability of individuals with mental disabilities
- Tez No: 486213
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜZEYYEN ELDENİZ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı; zihinsel yetersizliği olan bireylerin dinlediğini anlama becerisi üzerinde geleneksel hikâye okuma ve dijital hikâye kullanımının etkililik ve verimliliğini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Araştırmada tek denekli araştırma yöntemlerinden dönüşümlü uygulamalar modeli kullanılmıştır. Araştırmaya yaşları yedi ile sekiz arasında değişen ikisi kız biri erkek toplan üç öğrenci katılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni dinlediğini anlamaya yönelik soruları doğru cevaplama düzeyidir. Araştırmanın bağımsız değişkenleri ise, geleneksel hikâye okuma ile dijital hikâye uygulanmasıdır. Araştırmada başlama düzeyi, öğretim oturumları, son evre, verimlilik bulguları ve öğretmen görüşlerine yer verilmiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların dinlediğini anlamaya yönelik doğru cevap düzeylerinin dijital hikâye kullanıldığında daha yüksek olduğu ve dijital hikâye kullanımının daha verimli olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular alan yazın çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to conduct a comparative analysis of the effectiveness and productivity of the use of digital stories and traditional story reading in listening comprehension, on individuals with intellectual disabilities. In the research, alternate application model has been used as a single subject research model. A total of three children participated in the study between the ages of seven and eight; two of them being female and one of them being male. The dependent variable of the study is the level of correct answering to the questions on listening comprehension. The independent variable of the study is the application of traditional story reading and digital stories. The level of starting in the research, teaching sessions, final stage, productivity findings and teacher views were included. The research reached the conclusion that the participants reveal higher number of correct answers to the questions on listening comprehension when digital stories are applied; and that use of digital stories increases the productivity.