Küreselleşmenin Ortadoğu üzerindeki sosyo-ekonomik etkileri; Suriye örneği
Socio-economic effects of globalization on Middle East; example of Syria
- Tez No: 486214
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM MURAT BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Ekonomi Politiği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Her geçen gün daha sık bir biçimde kullanılmaya başlanan küreselleşme kavramı, bu duruma paralel olarak daha fazla araştırmacı tarafından incelenir hale gelmiştir. Böylelikle küreselleşme sürecine karşı bir tavır içinde olan araştırmacıların yanında süreci destekleyen araştırmacıların varlığı da söz konusudur. Küreselleşme ile ilgili yapılan araştırmalar göstermektedir ki küreselleşme süreci desteklense de karşı koyulsa da, etkileri ile yüzleşmek kaçınılmazdır. Bu durum dünya üzerinde yaşanan teknolojik gelişmelerin süreklilik ifade etmesi sonrasında ortaya çıkmış bir sonuç olarak görünmektedir. Bu çalışmanın amacı, küreselleşmenin Ortadoğu ve Suriye üzerindeki sosyo-ekonomik etkilerini belirlemektir. Literatür taraması şeklinde yapılan çalışmada Ortadoğu ülkelerinde otoriter yönetimlerin mevcudiyeti ve teknolojik gelişmelerin yayılma seyrinin batı ülkelerine nazaran daha yavaş olmasının, küreselleşme sürecinin Ortadoğu'da batı ülkelerine göre daha geç görülmesine sebep olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Küreselleşme süreci sonrası ortaya çıkan en önemli olaylardan biri olan Arap Baharının Ortadoğu ve Suriye üzerinde önemli düzeyde etkileri olmuştur. Özellikle Suriye açısından birçok olumsuz etkileri de beraberinde getiren Arap Baharı, halkın demokrasi yönündeki isteklerine şiddet ile direnen mevcut rejimin politikaları sebebi ile yerini iç savaşa bırakmıştır. Suriye'nin Arap Baharı sonrası içinde bulunduğu durumun insanlık dramına doğru gittiği çalışmada elde edilen sonuçlar arasında yer almaktadır. Yapılan bu çalışma ile birlikte Ortadoğu ve Suriye'de küreselleşmenin etkileri incelenmiş ve sonuç olarak çok boyutlu bir kavrama işaret eden küreselleşme sürecinin Suriye'de sosyal, siyasal ve ekonomik açıdan olumlu ve olumsuz çeşitli etkilerinin mevcut olduğu, ülkenin küreselleşme sürecinin etkisi ile sancılı bir değişim ve dönüşüm sürecine girdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of the term of globalization has increased day by day just as researches on it. The reseachers have been divided into parts of supporters and opposers about globalization. The researches shows that both of the supporters and opposers accept that the effects og globalization are inevitable. This situation is emerged from continuity of technological development. The goal of this study is identifying the socioeconomical effects of globalization on a Middle East Country, Syria. The authoritarianism in the Middle East countries and gradual improvement in technology cause latency of globalization in MiddleEast countries in respect to Western Countries. The Arab Spring is one of the effects of globalization and it has been effected to the life in Syria and Middle East. Especially Syria felt Arab Spring more than the other Middle East Countries and the country had civil war. The result of the study shows that the civil war in Syria is a kind of humanitarian plight. And the study has shown that Syria regressed because of these social problems.