Engelli çocuğa sahip olan ve engelli çocuğa sahip olmayan annelerin ölüm kaygısı ve durumluk sürekli kaygı düzeyleri arasındaki farklılaşmanın incelenmesi
  1. Tez No: 486225
  2. Yazar: ADİLE KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAZİYE SENEM BAŞGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı, engelli çocuğa sahip olan annelerle, engelli çocuğa sahip olmayan annelerin Ölüm Kaygısı düzeyi ile Durumluk-Sürekli Kaygı düzeylerindeki farklılaşmanın incelenmesidir. Bu çalışma, nedensel karşılaştırmalı nicel bir araştırmadır. Araştırma örneklemi, 80 engelli çocuğa sahip anne ile 78 engelli çocuğa sahip olmayan anne olmak üzere toplamda 158 anneden oluşmaktadır. Araştırma sonucunda ölüm anksiyetesi“Ölümü hatırlatan diğer durumlarla ilişkili korku”alt boyutunda, engelli çocuğa sahip annelerin puanlarının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde engelli çocuğa sahip olmayan annelerden yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ölüm anksiyetesi diğer alt boyutlarında ise engelli çocuğa sahip olmaktan kaynaklı bir farklılık tespit edilmemiştir. Ayrıca, engelli çocuğu olan annelerin, Durumluk kaygı düzeyleri ile Sürekli kaygı düzeylerinin, engelli çocuğu olmayan annelerin puanından anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research to investigate the differentiation between Death Anxiety and State-TroitAnxiety levels of the mothers with a disabled child and without a disabled child. The screening model of this study is quantitative. The research sample consists of 158 mothers in total, 80 of whom with a disabled child and 78 of whom without. As a result of the research, it was determined that the death anxiety scores in the sub dimension of“the fear associated with other states as reminders of death”were statistically significantly higher in the mothers with a disabled child than the ones without. However, in the other sub-dimension of death anxiety, no any differentiation resulting from having a disabled child was observed. In addition, it was determined that State anxiety levels and Troit anxiety levels of the mothers with a disabled child were significantly higher than the scores of the mothers without a disabled child.