Özel güvenlik personelinin duygusal tutarsızlık seviyelerinin çatışma sıklığı üzerine etkisi
The quarrel affects on emotional conflict of private security staffs
  1. Tez No: 486226
  2. Yazar: AHMET BEDİRHANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAZLUM ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Psikoloji, İşletme, Public Administration, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, işletmelerde özel güvenlik personeli olarak çalışan kişilerin beş faktör kişilik özelliklerinden“duygusal tutarsızlık”boyutunun çatışma sıklığına etkisinin ortaya konulması oluşturmaktadır. Diğer taraftan duygusal tutarsızlık kavramını oluşturan alt boyutlar ile çatışma sıklığı arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını tespit etmek, bu araştırmanın diğer bir amacını oluşturmaktadır. Araştırma, Gaziantep ilinde özel güvenlik personeli olarak çalışan 368 kişi ile anket uygulanmak suretiyle gerçekleştirilmiştir. Anket uygulaması sonucunda elde edilen verilerin durumunu ortaya koymak amacıyla öncelikli olarak Keşfedici Faktör Analizi yapılmış ve beş faktör kişilik özelliklerinden duygusal tutarsızlık boyutunun aşırı tepkisellik ve aşırı karamsarlık olmak üzere iki boyutta ifade edilebileceği anlaşılmıştır. Keşfedici Faktör Analizi uygulanan veriler, daha sonra Doğrulayıcı Faktör Analizine tabi tutulmuş ve ölçeğin iki boyutta açıklandığı tespit edilmiştir. Anket formunun birinci bölümünde yer alan cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durum, görev yerine dair sorular için frekans analizleri gerçekleştirilmiştir. Daha sonra araştırma kapsamında oluşturulan hipotezleri test edebilmek için Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü ANOVA ve Basit Doğrusal Regresyon Analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda özel güvenlik personellerinin duygusal tutarsızlık durumlarından aşırı karamsarlık boyutunun, işletmede yaşadıkları çatışma düzeylerine etki ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is, to assert the effect of the private security personnel's levels of Neuroticism from The Big Five Personality Model on the frequency of the conflicts occurring. Another aim of this research is to present whether there is a relationship between the low levels of Neuroticism and the conflict frequency. The assessment is done by questionnaire method with 368 private security personnel who work in Gaziantep in June and August 2017.Exploratory Factor Analysis has been done on the data which is collected from the questionnaires, with this method it is been found that Neuroticism can be identified in two dimensions which are high emotional reactivity and depression. After the Exploratory Factor Analysis, the Confirmatory Factor Analysis is executed with the same set of data. It is been determined that the scale is explained in two dimensions. The Frequency Analysis is executed on the data set from the first part of the questionnaire which is focused on the gender, socio-demographic levels, marital status and the place of duty of the participants. Afterwards to test the various hypotheses of the study, Unpaired T-Test, One Way ANOVA and Simple Linear Regression analyses has been done. As a result of these analyses; it is been found that the Depression dimension of the Neuroticism of the private security personnel has an effect on the conflict levels that the these personnel has in the establishment.