Futbolda gelir yönetimi
Revenue management in football
- Tez No: 486248
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİKE METERELLİYOZ KUYZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüz dünyasında futbol hem bir eğlence aktivitesi hem de gittikçe büyüyen bir pazar durumundadır. Yayın ve reklam gelirleri, sponsorluk anlaşmaları, gişe ve lisanslı ürün gelirleri, oyuncu transfer giderleri, futbolcu ve menajer ücretleri futbolun artık endüstriyel bir sektör konumuna geldiğinin göstergesidir. Futbol pazarının parasal hacminin büyümesi futbol otoritelerini de harekete geçirmiş ve rekabet eşitliğini korumak adına finansal fairplay adıyla bir takım kısıtlayıcı kurallar hayata geçirilmiştir. Böylelikle kulüplerin gelir ve giderlerini kontrol altına alması gerekliliği ayrı bir önem kazanmıştır. Türk kulüplerinden bazıları da bu nedenle çeşitli cezalar almışlar ve bazı uluslararası turnuvalardan men edilmişlerdir. Bu çalışmada Türkiye Süper Lig'de mücadele eden kulüplerin gelirlerini artırmaları için izleyebilecekleri yöntemler araştırılmış, futbol sektöründe henüz kullanım alanı bulan gelir yönetimi yöntemlerinden de faydalanarak bu amaca yönelik bir uygulama yapılmıştır. Bu çalışmada öncelikle Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın son beş sezonda iç sahada oynadıkları karşılaşmaların doluluk oranları ile bunlara etki eden faktörler analiz edilmiştir. Daha sonra analiz sonuçları göz önüne alınarak mevcut doluluğun sabit kaldığı durumda gelirlerin maksimize edilmesi amacıyla gelir yönetim modeli olan EMSR-b'nin uygulanmasına karar verilmiştir. Uygulama sonucunda bu yöntemle stadyum gelirlerinin artırılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In todays world, football is both a way of entertainment and an ever-growing market. Broadcasting and advertisement revenues, sponsorship deals, revenues from games and licenced products, transfer fees, player's salary and agent payments show that football has become an industry. Financial growth in global football had to came with some regulations called financial fairplay to keep a fair competitive market. This has made it more important for football clubs to keep their financial structure in order and increase their revenues. Under these regulations, even some Turkish clubs had been fined to different degrees and banned from some international tournaments. In this thesis, we worked on finding ways to increase revenues for football clubs in Turkish Super League and a model of revenue management which is starting to find its way into football in recent times, had been implemented. Within this research, attendance rates of the home games of Galatasaray, Fenerbahçe and Beşiktaş in the last five seasons and possible factors that might affect these rates had been examined and analyzed. Furthermore, we decided to apply EMSR-b model which is a widely used single resource capacity control technique to a data set to increase revenues when attendency rates remain unchanged. After modelling, we have come to a conclusion that gate revenues for football clubs might be increased by using revenue management approach to make smart capacity-price assigments.