Rusya Federasyonu'nun güvenlik anlayışının Neorealist Perspektiften analizi
Analysis of Russian Federation's security understanding from Neorealist Perspective
- Tez No: 486249
- Danışmanlar: DR. TOGHRUL İSMAYIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tezin yazılmasının nedeni, Rusya Federasyonu'nun 2000'li yıllardan itibaren uygulamaya koyduğu saldırgan dış politikasını, devleti temel aktör olarak gören ve uluslararası sistemin yapısını dikkate alan neorealist teori bağlamında incelemektir. Bu çerçevede, Sovyet sonrası dönemde ülke içinde gerçekleşen ideolojik tartışmalara yer verilirken, o zamandan günümüze Rus dış politikasının yol haritaları olan askeri, dış politika ve milli güvenlik belgeleri de sunulmuştur. Ayrıca Rusya Federasyonu'nun agresifleşen dış politikası, Putin döneminde gerçekleşen üç vaka örneğiyle değerlendirilmiştir. Özetle bu tezde, 2000'li yıllar Rus dış politikasının, hayatta kalmak için güç maksimizasyonunu amaçlayan ofansif realizm çerçevesinde kurgulandığı ve uygulandığı savunulmaktadır. Böylece, dış politikanın giderek küreselleştiğinin iddia edildiği bir dönemde, realist uluslararası ilişkiler teorisinin geçerliliğini hala koruduğu gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
The reason for the writing of this thesis is to examine the aggressive foreign policy that the Russian Federation has put into practice since the year 2000, in the context of neorealist theory, which considers the state as the main actor and takes into account the structure of the international system. In this context, while the ideological debates taking place in the post-Soviet period were mentioned, military, foreign policy and national security documents, which have been the road maps of Russian foreign policy since that time, were also presented. In addition, the aggressive foreign policy of the Russian Federation was evaluated with three case examples in the Putin period. In sum, in this thesis, it is argued that the Russian Foreign policy in the 2000s has been theorized and implemented within the framework of offensive realism aiming at maximizing power for survival. By doing this, at a time when foreign policies are increasingly globalized, it is shown that the realist theory of international relations still retains its validity.