Teknolojik gelişmelerin grafik tasarıma etkileri
Technological developments and their effects on graphic design
- Tez No: 486291
- Danışmanlar: PROF. TEVFİK FİKRET UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Teknoloji, bulunulan dönemin ihtiyaçlarını karşılamak, insanların hayatlarını kolaylaştırmak, sorun çözmek, bilinenlerin sınırlarını genişletmek gibi sebeplerle sürekli ilerleme halinde olmuştur. İletişim ve grafik tasarım alanlarında gerçekleşen teknolojiler de genellikle bilgiyi daha ulaşılır hale getirmek, üretimi kolaylaştırmak, yeni mecralara ayak uydurmak gibi sebeplerle gelişmişlerdir. Teknolojik gelişmelerin grafik tasarıma etkilerini araştıran bu tez iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, grafik tasarıma etki eden teknolojilerin anlaşılabilmesi için, MÖ 15000'de Lascaux mağarasındaki ilk iletişim bulguları ile başlayarak duvar resimlerinden günümüze iletişimin, taşıyıcı yüzeylerin, baskı ve çoğaltma teknolojilerinin, sayısal teknolojilerin, yeni mecraların kronolojik bir düzen içerisinde tanımlanmasından oluşmaktadır. İkinci bölümde, açıklanan teknolojilerin beraberinde getirdikleri yenilikler ve sınırlılıklar doğrultusunda grafik tasarımın geçmişten günümüze aldığı farklı biçimler incelenmiştir. Sonuç olarak aralarında yüzlerce yıl bulunan teknolojiler ve tasarımlar karşılaştırılarak teknolojinin grafik tasarım üzerindeki etkileri açıklanmış, öğrenilenler doğrultusunda gelecek ile ilgili tahminler üretilmiştir. Uygulama aşamasında; grafik tasarımı etkileyen teknolojiler, kronolojik olarak zaman şeridi üzerinde bir kitap ve interaktif pdf dosyası olarak düzenlenmiş ve üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological developments have always been evolving for reasons like; fulfilling its era's problems, making people's lives easier, solving problems, expanding the limits of the unknown. The developments that are happening in the field of communication and graphic design also had reasons like; making knowledge more accessible, making graphic production easier and keeping up with the new mediums. This thesis examines technological developments effects on graphic design in two chapters. First chapter, starting with the first traces of communication at 15000 BC Lascaux Cave, chronologically defines all the technologies about communication, surfaces, printing, digital technologies, mediums in order to make all the technologies that effected graphic design intelligible. Second chapter; examines the different forms graphic design has taken throughout the time by associating them with the limitations and freedom brought by the explained technologies. To conclude, technologies and designs that have hundreds of years between them are compared in order to explain the effects of technological developments on graphic design and also some speculations are made about the future of technology and design. For the application, chronology of technologies that effected graphic design has put together within a book and an interactive pdf file.