Heykel sanatında hazır nesne kullanımı
Use of ready-made objects in sculpture art
  1. Tez No: 486292
  2. Yazar: UFUK GÜNEŞ TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. RAHMİ ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Heykel sanatı, insanlığın varoluşundan itibaren toplumların yaşam koşullarındaki değişimler doğrultusunda maddesel, biçimsel ve düşünsel dönüşümler geçirmiştir. İnsanlık tarihinde her çağın kendi dinamikleri içerisinde yaşamı oluşturan etkenler vardır. Bu etkenlerin birey üzerinde yarattığı etkiler sanata da kaçınılmaz bir biçimde yansır. 20. Yüzyılın başları hızlı gelişen endüstri, sanayi ve üretim ekonomisi, toplumda yeni bir kültür inşa etmeye başlamıştır. Sanayi ve üretim ekonomisinin yaşamın dinamiklerini belirlediği bu çağda, heykel sanatı da bu dönüşümden etkilenmiş ve tarihindeki en büyük kırılmalardan birini yaşamıştır. Modern çağın insanının sorunlarına yeni malzeme ve teknikler ile cevap verme ihtiyacı gündelik yaşamdan nesnelerin heykel sanatına dâhil olmasını gerektirmiştir. Heykel sanatında hazır nesne kullanımı, 20. Yüzyılın başlarında Dada akımı ile başlamıştır. Marcel Duchamp'ın 1913 yılında ilk kez gündelik bir nesneyi sanat nesnesine dönüştürmesinden günümüze geçen süreçte sanatçılar, seri üretim nesnelerin sanattaki olasılıklarını incelemiştir. Endüstri nesnelerinin düşünsel ve biçimsel bağlamda heykel sanatında kullanılması, yeni malzeme, üslup ve tekniklerin gelişmesini sağlamıştır. Heykel sanatında, sanat nesnesini estetik yargı ve değerler açısından dış biçime dayalı alışılmış retinal bir zevk olmaktan çıkaran hazır nesneler, sanat yapıtı kavramının içsel olgularını ele alan çalışmalar ortaya konmasında kullanılmıştır. Bu araştırma kapsamında, hazır nesnenin ortaya çıkmasını sağlayan tarihsel süreç ve heykel sanatında malzeme olarak gündelik nesnelerin sanat nesnesine dönüşümü ana hatlarıyla sanatçıların yapıtları üzerinden incelenerek ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Sculpture art has gone through materialistic, stylistic and intellectual transformations as the society's living conditions has changed throughout humanity's existence. Over the course of the history of humanity, there are various factors in all ages that cultivate life within their own dynamics. The influence of these factors on the individuals is inevitably reflected on the art as well. Rapidly developing industry and production economy in the early 20th century have begun creating a new culture among the society. In this age, where industry and production economy have determined the dynamics of life, sculpture art is also affected by this transformation and experienced history's one of the greatest divides. The need of providing solutions to people of the modern age with new materials and techniques has required objects of everyday life to be involved in sculpture art. Use of ready-made objects in sculpture art has begun in the early 20th century with Dada movement. Artists have examined the prospect of mass produced objects in the arts between the time period since Marcel Duchamp first transformed an object of everyday life into an object of art in 1913 and modern-days. Use of industrial objects in sculpture art in an intellectual and stylistic sense has ensured the development of new materials, touch and techniques. Relieving artistic object from the aesthetic judgment and values of the accustomed retinal pleasure based on the outer form, ready-made objects have been used to create works of art that embrace inherent features of the composition concept in sculpture art. Within the context of this study, the historic process that catered the emergence of ready-made objects and the transformation of objects of everyday life into objects of art as materials for sculpture art are being addressed by examining main features of artists' works.