Sosyal medyanın üniversite öğrencilerinin satın alma davranışları üzerine etkisi
The impact of social media on purchasing behaviors of university students
- Tez No: 486327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada sosyal medyanın üniversite öğrencilerinin satın alma davranışları üzerindeki etkisini anlamak ve belirlemek amaçlanmıştır. Amaç doğrultusunda tarama araştırma modeli izlenerek, betimsel bir çalışma yapılmıştır. Çalışma içerisinde Türkiye'de son zamanlarda yapılan araştırmalar ve raporlar incelenmiş ve üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanımları, sosyal medyanın satın almaya etkisi ve bu grupların demografik özelliklerine ait bilgiler incelenmiş ve özetlenerek tablolaştırılmıştır. Çalışma sonucunda üniversite öğrencilerinin sosyal medyayı sıklıkla kullandıkları ve marka ve ürün satın alma ya da tercihlerinde sosyal medyanın etkili olabileceği şeklinde bir yargıya varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to understand and find out the influence of social media on buying behavior of university students. According to aim, there was a descriptive study which followed descriptive survey method. The recent studies and reports from Turkey were investigated and informations about the usage habits of social media, the influence of social media on buying behavior and demographics of university students were analyzed and then concluded and tabulated. It was determined that university students used social media frequently and social media could influence product or brand preferences or buying decision based on study's result.