Vergi reformunun çerçevesi ve Türkiye'deki gelişimi
Framework of tax reform and the development i̇n Turkey
- Tez No: 486335
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Devletin vatandaşlarından karşılıksız ve belli kurallar dahilinde sosyal, mali ve ekonomik amaçlar ile kamu giderlerini karşılamak için başvurduğu en iyi kaynak vergilerdir. Devletin günümüzde kamu ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı en önemli finansal kaynak vergilerdir. Devletin bu önemli kaynakları sağlıklı bir şekilde toplayabilmesi için vergi etkin ve adil olması çok önemlidir. Vergi sistemimizin etkin ve adaletli olmasının en önemli nedenlerinden biri vergi reformları gelmektedir. Herhangi bir vergi sisteminde yapılan radikal değişiklikler vergi reformudur. Vergile teorisi vergi reformu yapılırken öncelikli olarak dikkate alınmalıdır. Bu sistem içerisinde yer alan teorik bilgiler dikkate alınmaz ise etkili bir veri reformu gerçekleştirilemez. Geçmiş yıllarda vergi reformu yapılırken elde edilmiş bilgiler yeni vergi reformunda kullanılırsa daha etkili sonuçlar alınabilir. Birçok gelişmiş ülkede vergi reformları oluşturulmuştur. Bunlar incelendiğinde bunların birçoğunun ortak özellikleri mevcuttur. Türkiye'de 2005 yılı başından itibaren önemli bir vergi reformu çalışması yapılmaya başlanmıştır. Fakat hazırlanan bu vergi reform çalışmaları uygulanmakta olan sisteme ve ekonomiye cevap verebilecek düzeyde olmadığı anlaşılmıştır. Şu an sürdürülmekte olan çalışmalar neticesinde bir“vergi reformuna”ihtiyaç duyan Türkiye'nin kısa dönemde bu beklentilere cevap veremeyeceği görülmektedir. Bu amaçla; çalışmamda Türkiye'nin Vergi Reformu konusunu kapsayan vevergi reformunun ekonomideki etkileri nedir, nasıl yapılmıştır ve nasıl yapmalıyız ya da yapabiliriz, sorularının cevapları aranmıştır.
Özet (Çeviri)
It is the best source of taxes that the State applies to meet its social, financial and economic objectives and public expenditure without compensation from its citizens and within certain rules. The most important financial resources that the state uses today to meet public needs are taxpayers. It is very important that the tax is efficient and fair so that the state can gather these important resources in a healthy way. Tax reforms are one of the most important reasons why our tax system is effective and just. The radical changes in any tax system are tax reform. The theory of tax revenues should be considered as a priority for tax reform. Effective data reform can not be achieved if the theoretical information contained in this system is not taken into account. More effective results can be obtained if the information gained during tax reforms in the past years is used in the new tax reform. Tax reforms have been established in many developed countries. When examined, some of them have common characteristics. An important tax reform study has been started in Turkey since the beginning of 2005. However, it is understood that these tax reform studies are not at a level where the system and the economy can be responded to. Turkey, which is in need of a“tax reform”in the light of the ongoing studies, is not expected to respond to these expectations in the short term. For this purpose; I have searched for the answers to the questions about Turkey's Tax Reform issue and the effects of tax reform on economy, how it was done and how we should do or can do it.