İş güvenliği uzmanlarının mevcut durum analizi: Amasya ili örneği
Current situation analysis of occupational safety specialists : the case of Amasya
  1. Tez No: 486334
  2. Yazar: HASBİ ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Health Care Management, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İş kazaları ve meslek hastalıkları nedeni ile Dünya'da her sene milyonlarca çalışan, hayatlarına engelli olarak devam etmekte veya yaşamlarını yitirmektedir. Son yıllarda iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle yaşanan kayıpların önlenmesi, iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması adına ülkeler çeşitli uygulama, önlem ve politikalar geliştirmişlerdir. İş sağlığı ve güvenliği ülkelerin önemle üzerinde durduğu bir konu haline gelmiştir. 2012 yılında 331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununun ülkemizde yürürlüğe girmesiyle birlikte iş güvenliği uzmanlarına çeşitli görev ve sorumluklar verilmiştir. Çalışmamızda iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının mevcut durumları analiz edilerek, birtakım önerilerde bulunulmaktadır. Bu amaçtan hareketle Amasya ilinde faaliyet gösteren iş güvenliği uzmanlarından bir soru formu doldurmaları istenmiş ve elde edilen sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Every year in the World, millions of employees die or move on their life as disabled because of occupational accidents and occupationald iseases. During recent years most countries have improved some precautions and policies in order to prevent death arising from occupational accidents and diseases. Occupational Health and Safety has become an issue on which countries well on importantly. In 2012 going in to operation of the Law 331 (The Law of Occupational Health and Safety) Occupational Safety Specialists were given various duties and responsibilities. In our work, we analyzed current situation of Occupational Health and Safety Specialists and made some suggestions. For that purpose it was asked from Occupational Safety Specialists, who work in Amasya, to fill in a questionary form and then the results of this questionary were discussed in detail.