Finansal analiz teknikleri ve finansal analiz üzerine bir uygulama
Financial analysis techgniques and a casestudy on financial analysis
- Tez No: 486342
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEMET CEM DANACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Gün geçtikçe gelişen küresel ekonomik sistemde ve teknolojinin üretim-pazarlama sistemleri üzerindeki etkisini iyice arttırdığı 21. yüzyıl şartlarında, işletmelerin karmaşık yapılarının takibi ve rekabet şartlarının oldukça zorlaştığı pazara ayak uydurabilmeleri açısından finansal tabloların önemi ivmeli bir şekilde artmaktadır. Özellikle kurumsal yapıdaki şirketler muhasebe ve finansman departmanlarına yüksek düzeyde önem vermekte, söz konusu departmanlar için önemli yatırımlar yapmakta ve yetkin personel istihdam etmek için çaba göstermektedirler. İşletmelerin kuruluş aşamalarında ve faaliyet dönemlerinde gerekli olan kaynakların nereden, nasıl sağlanacağı ve bu kaynakların etkin bir biçimde nasıl kullanılacağı konuları finansman departmanının görev alanına girmektedir. Dolayısıyla bahse konu hususun öneminden dolayı söz konusu aşamalarda gerçekleşen finansal hareketler kayıt altına alınmak ve takip edilmek durumundadır. Muhasebeciler ve analistler parasal hareketlerin takibini sağlamak, faaliyet sonuçlarını görmek, işletmeyle ilişkili kişilere bilgi vermek, işletmenin sürekliliğini ve büyümesini sağlamak amacıyla bazı finansal tablolar oluşturarak söz konusu tablolar üzerinden çeşitli değerlendirmeler yapmaktadırlar.“Finansal Tablolar Analizi”olarak tanımlanan söz konusu değerlendirmeler sonucunda karar alma mekanizmalarının bilgilendirilmesi ve olası risklere karşı tedbir alınması sağlanmakta, dolayısıyla işletmenin gelişen ekonomik sistem içerisinde daha etkin bir şekilde tutunabilmesinde kilit sayılabilecek düzeyde etkili olmaktadır. Finansal tablolar analizinin denetlenmiş mali tablolar üzerinden yapılması esastır. Finansal tablolar üzerinden etkili bir analiz yapmak ancak muhasebe kayıtlarının sağlıklı veriler ışığında tutulmasıyla mümkün olacaktır. Ülkemiz ekonomisinde hatırı sayılır bir yere sahip olan ve KOBİ olarak tanımlanan küçük ve orta ölçekli firmaların büyük bir bölümü ne yazık ki henüz Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarını (UFRS) yakalayabilmiş değillerdir. Bu konuda devam eden iyileştirme çalışmaları bulunmakla birlikte uyum süreci çok yavaş ilerlemekte olup, henüz faaliyetleri ile muhasebe kayıtları arasında bariz farklılıklar bulunan işletmelerin sayısı azımsanamayacak düzeydedir. Bu sebepten dolayı ülkemizde faaliyet gösteren şirketlerin büyük çoğunluğunun gerçeğe uygun olmayan muhasebe kayıtları üzerinden yapılan finansal analizlerin güvenirliliği tartışmalıdır. Bu tez çalışmasında finansal analiz kavramının bilimsel teknikleri üzerinde durularak, bu tekniklerin, mali verileri kamuya açıklanan ve muhasebe bağlamında güvenilir olduğu düşünülen bir şirketin finansal tabloları üzerinden irdelenmesi suretiyle finansal analizin öneminin anlaşılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the ever-evolving global economic system and in conditions of 21st century where technology increased its impact throughly on the production-marketing systems, the importance of financial statements are increasing acceleratedly in the context of following-up the complex structure of businesses and keeping up of them with the market that competition terms quite difficult. Especially corporate structured companies highly pay attention to accounting and finance departments, make significant investments and strive to employ experienced personnel for those departments. The issues of how and from where the required resources will be provided in the establishment and action phases of companies, and how these resources will be used effectively are the responsibility of finance department. Therefore, because of the importance of given issue, financial movements in establishment and action phases have got to recorded and followed up. Accountants and analysts create some financial tables and make various evaluations on those tables to follow up financial movements, to see action results, to inform related persons, to provide permanence and grown of the company. As a result of mentioned evaluations that called“Financial Statement Analysis”, to be informed of decision making authorities and to be taken precautions against possible risks are provided, so it becomes effective as a key to hold effectively of the company in growing economic system. It is a basic rule of financial statements analysis to be done on audited financial statements. To make an effective analysis on financial statements will be possible only with the accounting records kept under the reliable data light. Unfortunately majority of small and medium-sized enterprises which are defined as SME and have got important place in our country economy haven't been catch the International Financial Reporting Standards (IFRS) yet. Although there are continuing innovation studies about this issue, integration period is moving forward very slowly, and the number of enterprises which have apparent differences between activities and accounting records can not be underestimated. Because of this reason, credibility of financial analyses carried out on unrealistic accounting records of majority of companies which operate in our country is controversial. In this thesis study, it is aimed to be understood the importance of financial analysis by emphasizing scientific methods of financial analysis concept, providing to examine these methods on financial statements of a company whose financial data published to the public and considered to be reliable in the accounting context.