Çocukluk çağı travmatik yaşantıları ile risk ve koruyucu faktörlerin, genç yetişkinlikteki yalnızlık stilleri ile ilişkisi
Investigation of the relationship between childhood traumas with risk and protective factors and loneliness styles in early adulthood
- Tez No: 486369
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKGÜL ESİN UZUN OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocukluk çağı travmaları, stres verici yaşam olayları, risk faktörleri ve koruyucu faktörleri yaşantılayan genç yetişkinlerin; yalnızlık stillerinde anlamlı bir farklılaşmanın olup olmadığını araştırmaktır. Araştırmanın örneklemini 19-30 yaş arasındaki 192 (119 kadın, 73 erkek) genç yetişkin oluşturmaktadır. Araştırmadaki verilerin toplanması amacıyla katılımcılara; Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ-28), Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği (SDYÖ), Stres Verici Yaşam Olayları Listesi (SVYOL), Risk Faktörleri Listesi (RFL) ve Koruyucu Faktörler Listesi (KFL) uygulanmıştır.Verilerin analizinde SPSS 23.0 paket programı kullanılmış; analizlerde ise katılımcıların demografik özelliklerini incelerken, betimleyici istatistikler ve frekans analizleri kullanılmıştır. Ölçekler arası ilişkilere bakmak için; Pearson Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Hipotezler açısından, Korelasyon Analizi ve Bağımsız Örneklem T Testi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, çocukluk çağı travmaları, stres verici yaşam olayları ile genç yetişkinlikteki yalnızlığın anlamlı bir şekilde pozitif korelasyon gösterdiği bulunmuştur. Koruyucu faktörler ile ise yalnızlık arasında ise negatif yönde korelasyon ilişkisi araştırma bulgularından olmuştur. Araştırmada risk faktörleri ve koruyucu faktörlerin etkisi, ekolojik/etkileşimsel model baz alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study examines if there is a significant relation between young adults who experience childhood traumas, risk and protective factors and their loneliness, style. The participants of the study included a total 192 (119 women, 73 men) young adults aged between 19-30. The data was obtained through Personal Information Form, Childhood Traumas Scale (CCT-Q 28), Social and Emotional Loneliness Scale (SELSA), Stressful Life Events List (SLEL), Risk Factors List (RFL) and Protective Factors (PFL). The data was evaluated with SPSS 23; descriptive and frequency analysis was used while examining the demographic specialities of the participants. Pearson Correlation Analysis was use to examine the relations between scales. In aspect of hypothesis, Correlation Analysis and Independent T-Test was used. According to the results of the study, there is a significant positive correlation between childhood traumas, stressful life events and loneliness in young adulthood. Also there is a negative correlation between protective factors and loneliness. The effect of the risk and protective factors are examined with the model of ecological/transactional model.