An exploratory study on the relationship between the ambiguity tolerance and participation of English language learners
İngilizce öğrencilerinin belirsizlik toleranslarıyla derse katılımları arasında ilişki üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 486453
  2. Yazar: SİNEM COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Belirsizlik toleransı bireyi bakış açısı, seçimleri ve dünya algısı bakımından etkileyen bir eğilim olarak düşünülür. Bu kavram hayatta karşılaştığımız karışık ve belirsiz durumları benimseme olarak tanımlanabilir. Belirli bir seviyedeki belirsizlik toleransı bu gibi durumların üstesinden gelmeye yardımcı olacağı için tercih edilir. Dil öğreniminin pek çok farklı unsuru olan karmaşık bir süreç olduğunu varsayarsak, belirsizlik toleransının dil öğrenimine etkisi olduğu da söylenebilir. Belirsizlik toleransı dil öğrenme ortamlarında öğrenciler ana dilleri ve hedef dil arasındaki farklılıklarla karşı karşıya kaldıklarında açığa çıkar. Bu farklılıklar dil becerilerinin gelişimi ve başarı için gerekli olan çeşitli öğrenme alanlarında ortaya çıkabilir. Öğrenme süreci öğrencilerin aktif katılımını gerektiren gözlemlenebilir bir süreçtir. Aktif katılım dil öğrenme becerilerini geliştirdiği için sınıf etkinliklerine katılımın dil öğrenmenin en iyi yollarından biri olduğuna inanılır. Etkili bir öğrenme ortamı sağlamak için derste katılımı teşvik etmek ve öğrencilerin derse katılım sıklıklarını artırmak önemlidir. Bu çalışmanın amacı İngilizce öğrenen öğrencilerin belirsizlik toleransları ve derse katılım sıklıkları arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Belirsizlik toleransı ile cinsiyet farklılıkları arasındaki olası ilişkinin bulunması da amaçlanmıştır. Çalışma Menemen Emiralem Atatürk Ortaokulu'nda okuyan 62 altıncı sınıf öğrencisi ile 2016-2017 eğitim-öğretim yılında yürütülmüştür. Yabancı Dil Belirsizlik Toleransı Ölçeği katılımcıların belirsizlik toleransı seviyelerini belirlemek amacıyla uygulanmıştır. Ölçeğin uygulanmasından sonra, öğrencilerin derse katılım sıklıkları 5'li likert rubrik aracılığıyla belirlenmiştir. Korelasyon sonuçları belirsizlik toleransı ile derse katılım sıklığı arasında zayıf bir korelasyon olduğunu göstermiştir. Bu sonuç, belirsizlik toleransının öğrencilerin derse katılım sıklıklarını yordamada yetersiz kaldığı, derse katılımın sınıf ortamı veya öğretmen gibi çeşitli faktörlerden etkilenebileceği anlamına gelmektedir. Bununla beraber, bağımsız grup t-testi sonuçları da erkek ve kızların belirsizlik toleransı seviyeleri arasında anlamlı farklılık olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ambiguity tolerance is considered as a disposition that influences the individual in terms of his perspectives, his choices and his perception of the world. It could be defined as the embracement of the obscure and uncertain situations that we encountered in life. A certain level oftolerance is preferred as it helps to overcome these situations. Ambiguity tolerance also has an effect on language learning on the assumption that language learning is a complicated process that has several components. Ambiguity tolerance is manifested in language learning environments when learners are faced with the differences between their mother tongue and the target language. These differences may occur in various learning areas that are necessary for the progress of language skills and achievement.Language learning is an observable process which requires active participation of the learners. Participation during the activities is believed to be one of the best ways of learning a language as active involvement improves language learning abilities.It is significant to encourage participation in the classrooms and increase the participation frequency of the students to provide an effective learning environment. The purpose of this study is to reveal the relationship between ambiguity tolerance and participation frequency of English language learners. The possible relationship between ambiguity tolerance and gender differences is also aimed to be found out. The study was conducted with 62 sixth grade students who were studying at Menemen Emiralem Atatürk Secondary School during the education year of 2016-2017. Second Language Tolerance of Ambiguity Scale was applied to determine ambiguity tolerance levels of the participants individually. After the implementation of the scale, the students' participation frequency was identified through a 5-likert rubric. The correlation results indicated that there is a weak correlation between ambiguity tolerance and participation frequency of the learners which means that ambiguity tolerance is insufficient in predicting the students' participation frequency. Participation may be influenced by various factors such as classroom environment or the teacher rather than ambiguity tolerance. In addition, the results of independent samples t-test demostrated that there is no meaningful difference between ambiguity tolerance levels of males and females.