The relationship between listening metacognitive awareness, foreign language listening anxiety and ambiguity tolerance of Turkish EFL students
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerde üstbilişsel farkındalık, dinleme kaygısı ve belirsizlik hoşgörüsü arasındaki ilişki
  1. Tez No: 657156
  2. Yazar: BÜŞRA NUR DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN AŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezin amacı İngilizceyi yabancı dil öğrenen Türk öğrencilerde üstbilişsel farkındalık ve dinleme kaygısı arasındaki ilişkide belirsizlik hoşgörüsünün düzenleyici rolünü incelemektir. Bu amaç doğrultusunda açıklayıcı karma yöntem kullanılmış ve hem nitel hem de nicel veri toplama araçlarından faydalanılmıştır. Veri toplama araçları olarak Üstbilişsel Dinleme Farkındalığı Ölçeği, Yabancı Dilde Dinleme Kaygısı Ölçeği, İkinci Dilde Belirsizlik Hoşgörüsü Ölçeği ve yarı yapılandırılmış Bireysel Görüşme Formu kullanılmıştır. Üstbilişsel Dinleme Farkındalığı Ölçeği araştırma süresince Türkçe'ye uyarlanmıştır. Bir vakıf bir de devlet üniversitesi olmak üzere iki üniversiteden 374 hazırlık öğrencisi araştırmanın sadece nicel kısmına, bunların arasından 16 katılımcı nitel kısmına da katılmıştır. Veri setinde betimsel ve çıkarımsal analizler yapılmıştır. Elde eldilen bulgular üstbilişsel farkındalık ve dinleme kaygısı arasında belirsizlik hoşgörüsünün düzenleyici etkisinin olduğunu göstermiştir. Sonuçlar belirsizlik hoşgörüsü seviyesini azaltan ve İngilizce'nin ortak iletişim dili olarak öğretilmesini temel alan sınıf etkinliklerinin kullanılmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to investigate the role of ambiguity tolerance in the relationship between metacognitive awareness and listening anxiety in Turkish EFL learners. To this end, an explanatory mixed methods design was employed using both quantitative and qualitative means of data collection. Thus, four data collection instruments were used, which included the Metacognitive Awareness Listening Questionnaire, Foreign Language Listening Anxiety Scale, Second Language Ambiguity Tolerance Scale, and semi-structured Interview Form. Metacognitive Awareness Listening Questionnaire was adapted to Turkish in the study. 374 Turkish learners of English were selected from a foundation and a state university in Turkey, 16 of which also participated in the qualitative part of the study. The results showed that ambiguity tolerance has a moderator effect on the relationship between metacognitive awareness and listening anxiety. The study stresses the importance of classroom practices for decreasing the level of ambiguity tolerance and increasing the amount of ELF-aware listening practices.