Bir 'yeni toplumsal hareket' olarak ekoloji hareketinin gelişimi ve ideolojik yönelimleri
Development and ideological tendencies of ecology movement as a 'new social movement'
  1. Tez No: 117776
  2. Yazar: TUNCAY ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın konusu, 1970'li yıllardan başlayarak Batı Avrupa'da ve Kuzey Amerika'da serpilip gelişen ekoloji hareketidir. Ekoloji hareketi burada, yeni toplumsal hareketlerin teorik çerçevesi içinde ele alınmaktadır. Ekolojik sorun ile toplumsal teori arasında bir bağ kurulmaya çalışılmaktadır. Çalışma giriş ve sonuç bölümleri dışında üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde ilk olarak çalışmaya yön veren temel kavramlar üzerinde durulmaktadır. İkinci olarak, ekolojik sorun, modernite ile ilişkilendirilmekte ve modernliğin getirdiği toplumsal, kültürel ve siyasal dönüşümlerle ekolojik sorunlar arasındaki bağlantının tespitine gayret gösterilmektedir. Birinci bölüm, çalışmaya teorik bir zemin oluşturması amacıyla yeni toplumsal hareketlere ayrılmıştır. Ekoloji hareketini de içeren yeni toplumsal hareketlerin doğuşuna yol açan toplumsal dönüşümler ile eski ve yeni hareketler arasındaki farklılıklar ele alındıktan sonra, toplumsal hareketlere yönelik yaklaşımlar genel hatlarıyla değerlendirilmektedir. Kuzey Amerika kökenli Kaynak Seferberliği Teorisi ve Batı Avrupa kaynaklı Yeni Toplumsal Hareketler Teorisi toplumsal hareketlerin incelenmesine getirdikleri yenilikler bağlamında ele alınmaktadır. İkinci bölüm, ekoloji hareketinin tarihsel gelişimine ve hareketin partileşme sürecine ayrılmıştır. 1970'li yıllarla birlikte ekolojik bilincin yükselmesine ve ekolojik muhalefetin radikalleşerek kitleselleşmesine yol açan toplumsal ve fikri gelişmeler ana hatlarıyla değerlendirilmektedir. Daha sonra Almanya, İngiltere ve Fransa örneklerinde ekoloji hareketinin yaşadığı partileşme süreci analiz edilmektedir. Genelde yeni toplumsal hareketlerin, özelde ise yeşil partilerin Batı Avrupa siyasetinde yarattığı dönüşümleri ifade etmek için kullanılan“yeni siyaset”kavramı üzerinde durularak yeşil siyasetin geleceğine ilişkin değerlendirmeler yapılmaktadır.173 Üçüncü bölümde, radikal ekolojik düşünce içindeki ana akımlardan“derin ekoloji”ve“toplumsal ekoloji”incelenmektedir. Ekolojik düşüncenin kapsamlılığı ve kendi içindeki farklılaşması, bir bütün olarak ekolojik düşüncenin değerlendirilmesini neredeyse imkansız kılmaktadır. Bu iki akımın tercih edilmesinin nedeni, ekolojik düşünce içindeki bu farklılaşmayı göstermek bakımından işlevsel olmalarıdır. Çünkü derin ekoloji, daha çok bireyin iç dünyasına yönelen bir yaklaşıma sahipken, toplumsal ekoloji, ekolojik sorunu daha çok toplumsal örgütlenme tarzıyla ilişkili görmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has the scope of the ecological movement, which has been sprinkled and developed during the 1970's in Western Europe and Northern America. The ecological movement is considered within the theoretical framework of new social movements. To prove a relation between the ecological problem and the social theory is an appealing issue in the current studies. The study has three main parts excluding the introduction and conclusion chapters. In the introduction, the basic concepts shaping the study are primarily deliberated. Secondly, a comprehensive historical and theoretical background to the ecological problem/crisis is attempted to establish. In this context, the ecological crisis is correlated with the modernity and to determine the relation between social, cultural and political transformations modernity requires and the ecological problems is exerted effort. The first part is separated for new social movements in order to provide a theoretical ground for the study. After considering the social transformations that led the new social movements including the ecological movements and the differences between the previous and new movements, the approaches to the social movements are aveluated on the whole. The resource mobilization theory from Northern America and the new social movements theory from Western Europe are scrutinized in the context of the contribution to the studies of social movements. The second part is set apart for the chronicled evolution of the ecological movement and the path to political organization of the movement. The social and intellectual improvements that provoked the ecological opposition to become a mass movement by virtue of radicalization and increasing ecological awareness during the 1970's are evaluated roughly. Later, the political procss of the ecological movements from the cases in Germany, United Kingdom and France is analyzed. The concept of "new