Yolsuz tescil
Illegal registration
- Tez No: 531473
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Yolsuz tescil, bağlayıcı olmayan bir hukuki sebebe dayanan veya hukuki sebepten yoksun bulunan tescildir. Tescilin yolsuz olması, çoğunlukla tescilin sebebi olan hukuki işlemdeki sakatlıklardan kaynaklanır. Ayrıca tescil baştan yolsuz olabileceği gibi, geçerli bir tescil sonradan da yolsuz hale gelebilir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; yolsuz tescile konu olan tescil işleminin bir tapu sicili işlemi olduğu dikkate alınarak tapu siciline ilişkin genel açıklamalar ile tescil işleminin kavram, hukuki nitelik ve özellikleri ile tescilin sebebe bağlılığı ilkesi ele alınmıştır. İkinci bölümde yolsuz tescile ilişkin tanımlar ve yolsuz tescil halleri detaylı olarak incelenmiştir. Konu bütünlüğünün daha iyi sağlanması açısından yolsuz tescil halleri baştan ve sonradan yolsuz tescil halleri olarak ikiye ayrılmıştır. Baştan yolsuz tescil halleri ise, hukuki sebep olmadan yapılan tesciller, hukuki sebebin geçersiz olduğu tesciller, tasarruf yetkisi hiç olmadan ya da eksik olarak yapılan tesciller, tescil talebi olmadan ya da geçersiz tescil talebiyle yapılan tesciller ve çift tapu halinde yapılan ikinci tesciller başlıkları altında incelenmiştir. Sonradan yolsuz tescil halleri ise hukuki sebebin sonradan geçersiz hale geldiği haller, tescilsiz ayni hak değişiklikleri ve ayni hakkın terkinsiz sona erdiği haller olmak üzere üç başlık altında incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise yolsuz tescilin hüküm ve sonuçları incelenmiş, bu bağlamda yolsuz tescilin sakıncaları ve yolsuz tescilin düzeltilme yolları ile yolsuz tescilden dolayı Devletin sorumluluğu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Illegal registration is a non-binding legal cause or is legally unregistered. Illegal of registration is mostly caused by disability in the legal process which is the reason of the registration. In addition, the registration may be invalid from the beginning, or a legal registration may subsequently become invalid. The thesis consists of three parts. In the first part, we handle; the general description of the land registry, by taking the registration procedure of illegal registration was the title deed registration process into account, the concept of the registration process, the legal characteristics and characteristics of the registration process and the dependence principle of registration. In the second part, the definitions of illegal registration and corrections are examined in detail. In order to ensure a better integrity of the subject, illegal registration cases are divided into two as beginning and subsequently as corrections. Beginning illegal registrations are examined under the headings of registrations without legal reason, registrations where the legal reason is invalid, registrations without any authority or lack of registrations, registrations made without registration requests or illegal registrations and secondary registries made in the form of double title deeds. Subsequent illegal registration cases are examined under three headings, when the legal reason becomes invalid, the unregistered real rights changes and when the same right is terminated. In the third chapter, the provisions and the results of the illegal registration were examined, in this context, the drawbacks of the illegal registration, the correction of illegal registration and the responsibility of the State because of the illegal registration were discussed.