Mesane tümörleri etyolojisinin epidemiyolojik araştırması
Epidemiologic research of etiology in bladder tumor
- Tez No: 48650
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bu çalışmada mesane kanseri ile yaşam alıkanlıkları arasındaki risk faktörleri açısından ilişikiler araştırılmıştır. Yapılan çalışmada mesane kanseri ile sigara içmenin, doz, yıl, içme tipi ve hastanın yaşı arasında anlamlı risk ilişkisi bulunmuştur. Kahve, çay, alkol, üriner enfeksiyon, yapılan iş ve ailevi insidans arasında risk ilişkisi gösterilmemiştir. Anahtar Kelimeler : Mesane kanseri, etyoloji, risk faktörleri III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In department of Urolology of ŞSK Ankara Hospital, a total of 122 patient including 41 with bladder cancer as a study group and 81 without bladder or other primary cancer as a control group were included into the study programme. The aetiology of the bladder cancer were investigated and discussed with the literature. There was a reletionship between cigarette smoking an bladder cancer at smoking type, duration, amount of cigarette smoked and sex and age. However, no relation was found between alchol, tea and similar drinks, family history and infections Key words : Bladder cancer, etiology, risk factors IV