Mesane kanserli hastalarda intravezikal bacillus calmette-guerin tedavisine yanıtın gen ekspresyon seviyelerindeki farklılıkların incelenmesi
Investigation of differences in gene expression levels in response to intravesical bacillus calmette-guérin therapy in bladder cancer patients
  1. Tez No: 881933
  2. Yazar: BUĞRA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç:Mesane kanserini erken evrede yakalamak ve en az invaziv yöntem ile tedaviyi sağlamak önemli olduğundan intravezikal immünoterapide BCG uygulamasınından yararlanılmaktadır. İmmünoterapide yan etkileri azaltmak ve bu tedaviden fayda görmesi muhtemel hastaları seçebilmek için son yıllarda çeşitli çalışmalar yapılsa da BCG tedavi başarısını öngörebilen ideal bir tanı yöntemi henüz bulunmamamıştır. Çalışmamızda intravezikal BCG tedavisi sonrası en az beş yıllık takipte nüks görülmeyen ve nüks görülen hastalardaki tedavi başarısıyla ilişkili olabilecek gen ifade farklılıklarının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya mesane kanseri nedeniyle intravezikal BCG tedavisi almış olan ve en az 5 yıllık takiplerinde 42'si tedavi sonrası nüks göstermeyen, 34'ü ise nüks gösteren toplam 76 kişi dahil edildi. Bu hastaların ve sağlıklı bireylerin tam kan örneklerinden mRNA seviyeleri kantitatif şekilde ölçülerek tedavi sonrası nüks olan ve olmayan hasta gruplarındaki mRNA seviyeleri kıyaslandı. Bulgular: Çalışmamızda BCG tedavisi sonrası nüks saptanan hasta grubunda gen ekspresyonları nüks saptanmayan hasta grubu ile kıyaslandığında PGF 3,45, FGF2 2,11, CCL2 3,92, ANGPT1 3,02, TEK 5,81, ANGPT2 6,59, KDR 4,42 ve VEGF 3,63 kat artış tespit edilmiştir. Sonuç: Sonuç olarak çalışmamızda; çevresel faktörlerin yanında genetik faktörler de BCG tedavisinin etkinliğinde rol oynayabileceği düşünülmektedir. Özellikle kanserin anjiyogenezinde etkili olduğu bilinen mRNA ekspresyonlarının artışı BCG tedavi sürecinde etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Early detection and minimally invasive treatment are crucial, leading to the use of intravesical BCG immunotherapy. Despite efforts to improve immunotherapy and identify suitable candidates, a reliable diagnostic method predicting BCG treatment success remains elusive. Our study examines gene expression disparities related to treatment outcomes in patients who either experienced or avoided recurrence following intravesical BCG treatment for at least five years. Materials and Methods: A total of 76 individuals were included in the study, who had received intravesical BCG treatment due to bladder cancer, with 42 showing no recurrence after at least 5 years of follow-up, and 34 experiencing recurrence. mRNA levels were quantitatively measured from whole blood samples of these patients and healthy individuals, and the mRNA levels between the groups of patients with and without recurrence after treatment were compared. Results: In our study, when comparing gene expressions in the group of patients who experienced recurrence after BCG treatment with the group of patients who did not experience recurrence, it was found that PGF increased by 3.45-fold, FGF2 by 2.11-fold, CCL2 by 3.92-fold, ANGPT1 by 3.02-fold, TEK by 5.81-fold, ANGPT2 by 6.59-fold, KDR by 4.42-fold, and VEGF by 3.63-fold. Conclusion: In conclusion, our study suggests that in addition to environmental factors, genetic factors may also play a role in the efficacy of BCG treatment. Particularly, the increase in mRNA expressions known to be effective in angiogenesis of cancer can have an impact during the BCG treatment process.