Tip 1 cam iyonomer simanların remineralizasyon etkisinin polarize ışık mikroskobu ve spesifik iyon elektrodu yöntemi ile incelenmesi
The Assesment of the remineralization effect of type 1 glass ionomer cements using polarized light microscopy and spesific ion electrode method
- Tez No: 48673
 - Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN USMEN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 90
Özet
69 ÖZET Bant materyali simantasyonunda kullanılan Tip I cam iyonomer simanın demineralize edilmiş dişler üzerindeki remineralizasyon etkisi incelenmiştir. Araştinnamızda kullanılan 30 adet diş iki gruba ayrılarak McCann'in pencere metoduna göre hazırlanmış ve demineralize edilmişlerdir. I. Gruptaki dişler deney ve kontrol grubu olarak ayrılmış ve diş mmelerinin aldığı flor iyon miktarı spesifik flor iyon elektrodu kullanılarak ölçülmüştür. H Gruptaki kesitler ise polarize ışık mikroskobu allında incelenmiştir. Yapılan istatistiksel değerlendirmede deney ve kontrol gruplannm flor iyon ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmiştir. Bu sonuç polarize ışık mikroskobu görüntüleri ile de desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY The remineralization effect of a Type I glass ionomer cement used in luting orthodontic bands on demineralized teeth was investigated. Thirthy non - carious human teeth were divided into two groups and demineralized in accordance with McCann's method. Teeth in the first group were again devided into experimental and control groups so as to measure the amount of fluoride ion uptake via a specific fluoride ion electrode. In the second group, teeth were sectioned to be investigated under a polarized light microscope. Following a statistical analysis, the differences of fluoride ion measurements of the experrimental and control groups were found to be statitically significant. These results were supparted with polarized light microscopic findings.