Glazeli ve polisajlı porselenin karşıt yüzeylerdeki aşındırıcı etkisinin incelenmesi
The Effects of glazed and polished porcelains on against surfaces
  1. Tez No: 48674
  2. Yazar: OKAN ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CUMHUR ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Porselenin karşıt yüzeylerdeki aşındırıcı etkisi restorasyonlarda önemli bir dezavantaj olarak karşımıza çıkmaktadır. Araştırmamızda gla- ze'li ve polisajlı porselen yüzeylerin, karşıt doğal diş minesi, nikel-krom alaşım ve akrilik diş üzerindeki aşındırıcı etkisi incelenmiştir. Bu amaçla aşındırıcı etkiyi bulmak için çiğnemenin dikey ve yatay bileşenlerini içeren bir aşındırma cihazı geliştirilmiştir. Bunu takiben 30'ar adet glaze'li ve polisajlı porselen hazırlanarak bunların üzerine 20'şerli gruplar halinde, 3 mm çaplı doğal diş minesi, nikel-krom alaşım ve akrilik diş örnekleri uygulan mıştır. Araştırmamızda örneklerin aşınma miktarını bulmak için ağırlık kay bı ve hacim kaybı yöntemleri kullanılmıştır. Sonuç olarak glaze'li porselen yüzeyleri, polisajlı yüzeylere göre kar şıt çiğneyici yüzeylerden daha fazla aşındırıcı etkiye sahip olduğu görülmüştür. Bulgularımıza göre porselen restorasyon kullanımlarında glaze'in çiğneyici yüzeylerden uzaklaştırılması görüşü ağırlık kazanırken öneri olarak ayrıca mümkün olduğunca karşıt çenelerde aynı tip materyal kullanılması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Abrasive effects on opposite surfaces are one significant disadvantage of porcelain restorations. In this study, the abrasive effects of glazed and polished porcelain surfaces on opposite naturel tooth enamel, Ni-Cr alloy and acrylic tooth were investigated. For finding the abrasive effect, an abrasive device which contained vertical and horizontal components of mastication was developed. Followed 30 glazed and 30 polished, totally 60 porcelain were produced for investigation. 20 groups of, 3 mm diameter naturel tooth enamel, Ni-Cr alloy and acrylic tooth samples were applied on these porcelains. In our investigation weight loss and volume loss methods were used for finding amount of wear. As a result, it was found that glazed porcelain surfaces had more abrasive effect on opposite occlusal surfaces than polished surfaces. For this reason, while using porcelain restoration, glaze removed from occlusal surfaces. Besides, if it is possible, similar type of materials shoud be used on opposite jaw.