Periodontitisli hastalarda kanama indekslerinin histolojik ve klinik karşılaştırılması ve dişeti iltihabı, cep derinliği ile olan ilişkilerinin incelenmesi
The Histological and clinical comparison of bleeding indices and the evaluation of the correlations with probing depth and gingival enflammation
- Tez No: 48672
- Danışmanlar: PROF.DR. FERİHA ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Periodontitis, dişleri destekleyen dokuların iltihabı sonucu bağ dokusu ve alveoler kemikte yıkımla karakterize bir hastalıktır. Periodontal hastalık episodik olarak tekrarlayan şiddetlenmelerle seyretmektedir. Hastalığı teşhis etmek ve etkin tedavi planı oluşturabilmek için aktif ve inaktif devreleri belirlemek gerekmektedir. Bu devrelerin saptanması içinde objektif, teşhis yöntemlerine ihtiyaç vardır. Dişeti kanaması, hastalığın başlangıcındaki erken değişiklikleri belirlemesi nedeniyle periodontal hastalıkların gelişimi ve ilerleyişinin değerlendirilmesinde sıklıkla kullanılan bir teşhis aracıdır. Kanama olgusu dokudaki histopatolojik değişimleri yansıtan klinik bir bulgu olup, çeşitli kanama indeksleri aracılığı ile değerlendirilebilmektedir. Bu görüşlerin ışığı altında çalışmamız; periodontal hastalığa ve periodontal cerrahi gereksinimine sahip 20 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. 4 farklı kanama indeks değerleri ile bu bölgelerden alınan dişeti biyopsilerinden elde edilen histolojik değerlerle ilişkisi incelenmiştir. Ayrıca, kanama indeks değerlerinin cep derinliği ve gingival indeks değerleri ile ilişkisi de belirlenmiştir. Penetratif olan GBI, SBI, GBTI kanama indekslerinin histolojik verilerle zayıf ilişkili olduğu saptanmıştır. Penetratif olmayan EIBI kanama indeksinde ise, histolojik verilerle zayıf ama pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak, penetratif olmayan kanama indeksi olan ElBI'nın dişetinde oluşan iltihabi değişikliklerin daha iyi bir indikatörü olarak kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY Periodontitis is characterized by destruction of connective tissue and alveoler bone, as a result of persistent inflammation. The disease has an episodic pattern with active tissue destruction phase followed by an inactive phase where no signs of periodontal destruction is evident. Therefore, determination of active and inactive phase is concerned to be essential in both diagnosis and treatment of periodontal disease. For this purpose, establishment of objective diagnostic tests are of utmost importance. Gingival bleeding is widely used as a diagnostic parameter for the clinical assessment of periodontal status, since bleeding is a clinical feature which reflects the histopathological changes within tissue, and can be evaluated by use of various bleeding indices. The present study was conducted on a total of 20 subject who were in need of periodontal surgery. Correlation between 4 different bleeding index and histological features of gingival specimens were evaluated. Also the correlation between the scores of bleeding index, gingival index and the mean periodontal pocket depth was evaluated. A weak correlation, existed when penetrative GBI, SBI, GBTI bleeding index and histological values was concerned. A weak but positive correlation between non penetrative EIBI bleeding index and histological values were found.45 Consequently, non penetrative E1B1 bleeding index can be concerned as a reliable indicator in the determination of inflammatory changes in gingiva and may help in a better understanding of the pathogenesis of periodontal disease.