Güneş enerjisi destekli bir kurutma sisteminin termodinamik analizi
Thermodynamic analysis of a solar energy assisted drying system
- Tez No: 486754
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTAÇ HÜRDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı gıda ürünlerinin kurutulmasında kullanılmak amacıyla güneş enerjisi destekli bir kurutma sistemi tasarlanmış ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Laboratuvarlarında imal edilerek test edilmiştir. Sistemin detaylı enerji analizlerini yapabilmek, performansını belirleyebilmek ve tasarlanan sistemin benzer kurutma sistemlerine göre karşılaştırmasını yapabilmek amacıyla deney düzeneği üzerinde sıcaklık, nem ve kurutulan üründen uzaklaştırılan nem miktarını belirlemeye yönelik kütle ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışma sonunda tasarımı ve imalatı yapılan güneş enerjili kurutma sisteminin sorunsuz bir şekilde çalıştığı, dış hava şartlarına (sıcaklık, nem, ışınım vb.) bağlı olarak sistemde kullanılan güneş kolektörü ile 50-55 oC sıcaklıkta kurutma havasının elde edilebildiği ve Osmaniye iklim şartlarında kurutma prosesinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilebildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a solar energy assisted drying system was designed and tested in Laboratory of Energy Systems Engineering Department, Osmaniye Korkut Ata University for drying different food products. Temperature, humidity, mass measurements to determine the amount of moisture removed from the product have been carried out on the test apparatus to make detailed energy analyzes and to compare its performance with similar drying systems. It is shown from the results that, system is operating smoothly. It is possible to obtain drying air at a temperature of 50-55 oC with the solar collector depending on the outside weather conditions (temperature, humidity, radiation etc.). Finally it is shown that drying process can be accomplished successfully with this system under Osmaniye climatic conditions.