Binalarda gri su arıtılması
Grey water treatment in buildings
- Tez No: 486778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN SULTAN YÜCEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada İkon Hafriyat Konut İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından yapılan Gültepe Mahallesi 881 Sokak (825 Ada 5 Parsel B Blok) Adana Sarıçam adresindeki iki bloktan oluşan Ege Life Konutları gri su arıtımı konu alınmıştır. Ege Life konutlarında evsel atıksular sınıflarına göre ayrılacak olup geri dönüşümü yapılacak olan gri suların miktarı hesaplanmış ve arıtma yöntemi olarak membran bioreaktör kullanılarak gri su arıtımı gerçekleştirilmiştir. Arıtma sonrası gri su arıtımı ile doğaya olan katkısı hesaplanmıştır. Ege Life gibi sitelerde kaynağında ayırım prensibine göre yapılacak gri su arıtımı ile su ve enerji tasarrufu ve çevreye katkısı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, sullage treatment of two blocks Ege Life Apartments, constructed by Ikon Hafriyat Ltd at Street number 881, Gültepe District, Sarıçam, Adana, was analyzed. Domestic sullage, generated at Ege Life, was separated according to their classes in the source and amount of recyclable sullage was calculated. The membrane bioreactor method was used for sullage treatment. The amount and environmental contributions of treated sullage was calculated. Sullage treatment, at housings such as Ege Life, based on separation at the source, water and energy conservation and environmental contribution issues were discussed.